The AHL heat phantoms devils senators sound tigers checkers wolves griffins bulldogs wolfpack bears wild monsters monarchs admirals admirals barons pirates bruins americans icehogs rampage falcons icecaps crunch stars marlies comets penguins sharks Home
Loading Scores...
section_banner_cc-99playoffs.jpg

 

cc99_100.jpg
  

1999 Calder Cup Final – Series “P” (best-of-7)
N1-Providence Bruins vs. E1-Rochester Americans

Game 1 – Sat., June 5 – PROVIDENCE 4, Rochester 2
Game 2 – Sun., June 6 – PROVIDENCE 6, Rochester 0
Game 3 – Wed., June 9 – Providence 3, ROCHESTER 2 (3OT)
Game 4 – Fri., June 11 – ROCHESTER 4, Providence 2
Game 5 – Sun., June 13 – PROVIDENCE 5, Rochester 1


Eastern Conference Final – Series “N” (best-of-7)
N1-Providence Bruins vs. A3-Fredericton Canadiens

Game 1 – Wed., May 19 – PROVIDENCE 6, Fredericton 3
Game 2 – Fri., May 21 – PROVIDENCE 6, Fredericton 3
Game 3 – Sun., May 23 – Providence 5, FREDERICTON 3
Game 4 – Tue., May 25 – FREDERICTON 4, Providence 1
Game 5 – Thu., May 27 – FREDERICTON 4, Providence 0
Game 6 – Sat., May 29 – PROVIDENCE 6, Fredericton 1
Western Conference Final – Series “O” (best-of-7)
E1-Rochester Americans vs. M1-Philadelphia Phantoms

Game 1 – Thu., May 20 – PHILADELPHIA 3, Rochester 2 (OT)
Game 2 – Sat., May 22 – PHILADELPHIA 5, Rochester 2
Game 3 – Wed., May 26 – ROCHESTER 3, Philadelphia 0
Game 4 – Fri., May 28 – ROCHESTER 6, Philadelphia 1
Game 5 – Sun., May 30 – ROCHESTER 2, Philadelphia 1 (OT)
Game 6 – Tue., June 1 – Rochester 4, PHILADELPHIA 2

Atlantic Division Final – Series “J” (best-of-7)
A3-Fredericton Canadiens vs. A4-Saint John Flames

Game 1 – Wed., May 5 – FREDERICTON 5, Saint John 2
Game 2 – Fri., May 7 – FREDERICTON 6, Saint John 4
Game 3 – Sun., May 9 – Fredericton 7, SAINT JOHN 3
Game 4 – Wed., May 12 – Fredericton 5, SAINT JOHN 2

New England Division Final – Series “K” (best-of-7)
N1-Providence Bruins vs. N2-Hartford Wolf Pack

Game 1 – Wed., May 5 – PROVIDENCE 5, Hartford 4 (2OT)
Game 2 – Fri., May 7 – PROVIDENCE 5, Hartford 3
Game 3 – Sat., May 8 – Providence 5, HARTFORD 4 (OT)
Game 4 – Mon., May 10 – Providence 2, HARTFORD 1

Empire Division Final – Series “L” (best-of-7)
E1-Rochester Americans vs. E3-Hamilton Bulldogs
Game 1 – Wed., May 5 – ROCHESTER 3, Hamilton 1
Game 2 – Fri., May 7 – ROCHESTER 5, Hamilton 2
Game 3 – Sat., May 8 – HAMILTON 2, Rochester 1 (OT)
Game 4 – Tue., May 11 – HAMILTON 3, Rochester 2
Game 5 – Fri., May 14 – ROCHESTER 3, Hamilton 1
Game 6 – Sun., May 16 – Rochester 4, HAMILTON 2

Mid-Atlantic Division Final – Series “M” (best-of-7)
M1-Philadelphia Phantoms vs. M2-Kentucky Thoroughblades

Game 1 – Wed., May 5 – Kentucky 6, PHILADELPHIA 3
Game 2 – Fri., May 7 – PHILADELPHIA 5, Kentucky 2
Game 3 – Sun., May 9 – KENTUCKY 2, Philadelphia 1 (OT)
Game 4 – Tue., May 11 – Philadelphia 4, KENTUCKY 3 (OT)
Game 5 – Thu., May 13 – KENTUCKY 3, Philadelphia 2
Game 6 – Sat., May 15 – PHILADELPHIA 5, Kentucky 2
Game 7 – Sun., May 16 – PHILADELPHIA 9, Kentucky 3


Atlantic Division Semifinal – Series “A” (best-of-5)
A1-Lowell Lock Monsters vs. A4-Saint John Flames

Game 1 – Fri., Apr. 23 – Saint John 4, LOWELL 2
Game 2 – Sat., Apr. 24 – Saint John 4, LOWELL 3 (OT)
Game 3 – Wed., Apr. 28 – SAINT JOHN 6, Lowell 4

Atlantic Division Semifinal – Series “B” (best-of-5)
A2-St. John's Maple Leafs vs. A3-Fredericton Canadiens

Game 1 – Fri., Apr. 23 – Fredericton 7, ST. JOHN’S 4
Game 2 – Sun., Apr. 25 – Fredericton 4, ST. JOHN’S 2
Game 3 – Tue., Apr. 27 – St. John’s 3, FREDERICTON 2 (OT)
Game 4 – Thu., Apr. 29 – St. John’s 2, FREDERICTON 1
Game 5 – Sat., May 1 – Fredericton 3, ST. JOHN’S 2

New England Division Semifinal – Series “C” (best-of-5)
N1-Providence Bruins vs. N4-Worcester IceCats
Game 1 – Fri., Apr. 23 – PROVIDENCE 4, Worcester 1
Game 2 – Sat., Apr. 24 – PROVIDENCE 3, Worcester 1
Game 3 – Fri., Apr. 30 – WORCESTER 5, Providence 3
Game 4 – Sat., May 1 – Providence 6, WORCESTER 3

New England Division Semifinal – Series “D” (best-of-5)
N2-Hartford Wolf Pack vs. N3-Springfield Falcons
Game 1 – Fri., Apr. 23 – HARTFORD 2, Springfield 1
Game 2 – Sat., Apr. 24 – HARTFORD 5, Springfield 2
Game 3 – Fri., Apr. 30 – Hartford 6, SPRINGFIELD 2
Empire Division Semifinal – Series “E” (best-of-5)
E1-Rochester Americans vs. E4-Adirondack Red Wings

Game 1 – Wed., Apr. 21 – ROCHESTER 3, Adirondack 2 (OT)
Game 2 – Fri., Apr. 23 – ROCHESTER 5, Adirondack 2
Game 3 – Sat., Apr. 24 – Rochester 2, ADIRONDACK 1

Empire Division Semifinal – Series “F” (best-of-5)
E2-Albany River Rats vs. E3-Hamilton Bulldogs
Game 1 – Thu., Apr. 22 – Hamilton 4, ALBANY 3
Game 2 – Sat., Apr. 24 – ALBANY 3, Hamilton 2
Game 3 – Wed., Apr. 28 – HAMILTON 4, Albany 3
Game 4 – Fri., Apr. 30 – Albany 3, HAMILTON 2
Game 5 – Sat., May 1 – Hamilton 3, ALBANY 2 (2OT)

Mid-Atlantic Division Semifinal – Series “G” (best-of-5)
M1-Philadelphia Phantoms vs. M4-Cincinnati Mighty Ducks

Game 1 – Thu., Apr. 22 – PHILADELPHIA 4, Cincinnati 3 (FC)
Game 2 – Sat., Apr. 24 – PHILADELPHIA 5, Cincinnati 2 (FC)
Game 3 – Sun., Apr. 25 – Philadelphia 5, CINCINNATI 2

Mid-Atlantic Division Semifinal – Series “G” (best-of-5)
M2-Kentucky Thoroughblades vs. M3-Hershey Bears
Game 1 – Fri., Apr. 23 – Hershey 3, KENTUCKY 2
Game 2 – Sat., Apr. 24 – KENTUCKY 5, Hershey 3
Game 3 – Wed., Apr. 28 – Kentucky 2, HERSHEY 0
Game 4 – Fri., Apr. 30 – HERSHEY 4, Kentucky 2
Game 5 – Sun., May 2 – KENTUCKY 2, Hershey 0
   
(FC) at First Union Center