Headlines

1999 Playoffs

May 7, 2013

section_banner_cc-99playoffs.jpg

 

cc99_100.jpg
  

1999 Calder Cup Final – Series “P” (best-of-7)
N1-Providence Bruins vs. E1-Rochester Americans

Game 1 – Sat., June 5 – PROVIDENCE 4, Rochester 2
Game 2 – Sun., June 6 – PROVIDENCE 6, Rochester 0
Game 3 – Wed., June 9 – Providence 3, ROCHESTER 2 (3OT)
Game 4 – Fri., June 11 – ROCHESTER 4, Providence 2
Game 5 – Sun., June 13 – PROVIDENCE 5, Rochester 1


Eastern Conference Final – Series “N” (best-of-7)
N1-Providence Bruins vs. A3-Fredericton Canadiens

Game 1 – Wed., May 19 – PROVIDENCE 6, Fredericton 3
Game 2 – Fri., May 21 – PROVIDENCE 6, Fredericton 3
Game 3 – Sun., May 23 – Providence 5, FREDERICTON 3
Game 4 – Tue., May 25 – FREDERICTON 4, Providence 1
Game 5 – Thu., May 27 – FREDERICTON 4, Providence 0
Game 6 – Sat., May 29 – PROVIDENCE 6, Fredericton 1
Western Conference Final – Series “O” (best-of-7)
E1-Rochester Americans vs. M1-Philadelphia Phantoms

Game 1 – Thu., May 20 – PHILADELPHIA 3, Rochester 2 (OT)
Game 2 – Sat., May 22 – PHILADELPHIA 5, Rochester 2
Game 3 – Wed., May 26 – ROCHESTER 3, Philadelphia 0
Game 4 – Fri., May 28 – ROCHESTER 6, Philadelphia 1
Game 5 – Sun., May 30 – ROCHESTER 2, Philadelphia 1 (OT)
Game 6 – Tue., June 1 – Rochester 4, PHILADELPHIA 2

Atlantic Division Final – Series “J” (best-of-7)
A3-Fredericton Canadiens vs. A4-Saint John Flames

Game 1 – Wed., May 5 – FREDERICTON 5, Saint John 2
Game 2 – Fri., May 7 – FREDERICTON 6, Saint John 4
Game 3 – Sun., May 9 – Fredericton 7, SAINT JOHN 3
Game 4 – Wed., May 12 – Fredericton 5, SAINT JOHN 2

New England Division Final – Series “K” (best-of-7)
N1-Providence Bruins vs. N2-Hartford Wolf Pack

Game 1 – Wed., May 5 – PROVIDENCE 5, Hartford 4 (2OT)
Game 2 – Fri., May 7 – PROVIDENCE 5, Hartford 3
Game 3 – Sat., May 8 – Providence 5, HARTFORD 4 (OT)
Game 4 – Mon., May 10 – Providence 2, HARTFORD 1

Empire Division Final – Series “L” (best-of-7)
E1-Rochester Americans vs. E3-Hamilton Bulldogs
Game 1 – Wed., May 5 – ROCHESTER 3, Hamilton 1
Game 2 – Fri., May 7 – ROCHESTER 5, Hamilton 2
Game 3 – Sat., May 8 – HAMILTON 2, Rochester 1 (OT)
Game 4 – Tue., May 11 – HAMILTON 3, Rochester 2
Game 5 – Fri., May 14 – ROCHESTER 3, Hamilton 1
Game 6 – Sun., May 16 – Rochester 4, HAMILTON 2

Mid-Atlantic Division Final – Series “M” (best-of-7)
M1-Philadelphia Phantoms vs. M2-Kentucky Thoroughblades

Game 1 – Wed., May 5 – Kentucky 6, PHILADELPHIA 3
Game 2 – Fri., May 7 – PHILADELPHIA 5, Kentucky 2
Game 3 – Sun., May 9 – KENTUCKY 2, Philadelphia 1 (OT)
Game 4 – Tue., May 11 – Philadelphia 4, KENTUCKY 3 (OT)
Game 5 – Thu., May 13 – KENTUCKY 3, Philadelphia 2
Game 6 – Sat., May 15 – PHILADELPHIA 5, Kentucky 2
Game 7 – Sun., May 16 – PHILADELPHIA 9, Kentucky 3


Atlantic Division Semifinal – Series “A” (best-of-5)
A1-Lowell Lock Monsters vs. A4-Saint John Flames

Game 1 – Fri., Apr. 23 – Saint John 4, LOWELL 2
Game 2 – Sat., Apr. 24 – Saint John 4, LOWELL 3 (OT)
Game 3 – Wed., Apr. 28 – SAINT JOHN 6, Lowell 4

Atlantic Division Semifinal – Series “B” (best-of-5)
A2-St. John's Maple Leafs vs. A3-Fredericton Canadiens

Game 1 – Fri., Apr. 23 – Fredericton 7, ST. JOHN’S 4
Game 2 – Sun., Apr. 25 – Fredericton 4, ST. JOHN’S 2
Game 3 – Tue., Apr. 27 – St. John’s 3, FREDERICTON 2 (OT)
Game 4 – Thu., Apr. 29 – St. John’s 2, FREDERICTON 1
Game 5 – Sat., May 1 – Fredericton 3, ST. JOHN’S 2

New England Division Semifinal – Series “C” (best-of-5)
N1-Providence Bruins vs. N4-Worcester IceCats
Game 1 – Fri., Apr. 23 – PROVIDENCE 4, Worcester 1
Game 2 – Sat., Apr. 24 – PROVIDENCE 3, Worcester 1
Game 3 – Fri., Apr. 30 – WORCESTER 5, Providence 3
Game 4 – Sat., May 1 – Providence 6, WORCESTER 3

New England Division Semifinal – Series “D” (best-of-5)
N2-Hartford Wolf Pack vs. N3-Springfield Falcons
Game 1 – Fri., Apr. 23 – HARTFORD 2, Springfield 1
Game 2 – Sat., Apr. 24 – HARTFORD 5, Springfield 2
Game 3 – Fri., Apr. 30 – Hartford 6, SPRINGFIELD 2
Empire Division Semifinal – Series “E” (best-of-5)
E1-Rochester Americans vs. E4-Adirondack Red Wings

Game 1 – Wed., Apr. 21 – ROCHESTER 3, Adirondack 2 (OT)
Game 2 – Fri., Apr. 23 – ROCHESTER 5, Adirondack 2
Game 3 – Sat., Apr. 24 – Rochester 2, ADIRONDACK 1

Empire Division Semifinal – Series “F” (best-of-5)
E2-Albany River Rats vs. E3-Hamilton Bulldogs
Game 1 – Thu., Apr. 22 – Hamilton 4, ALBANY 3
Game 2 – Sat., Apr. 24 – ALBANY 3, Hamilton 2
Game 3 – Wed., Apr. 28 – HAMILTON 4, Albany 3
Game 4 – Fri., Apr. 30 – Albany 3, HAMILTON 2
Game 5 – Sat., May 1 – Hamilton 3, ALBANY 2 (2OT)

Mid-Atlantic Division Semifinal – Series “G” (best-of-5)
M1-Philadelphia Phantoms vs. M4-Cincinnati Mighty Ducks

Game 1 – Thu., Apr. 22 – PHILADELPHIA 4, Cincinnati 3 (FC)
Game 2 – Sat., Apr. 24 – PHILADELPHIA 5, Cincinnati 2 (FC)
Game 3 – Sun., Apr. 25 – Philadelphia 5, CINCINNATI 2

Mid-Atlantic Division Semifinal – Series “G” (best-of-5)
M2-Kentucky Thoroughblades vs. M3-Hershey Bears
Game 1 – Fri., Apr. 23 – Hershey 3, KENTUCKY 2
Game 2 – Sat., Apr. 24 – KENTUCKY 5, Hershey 3
Game 3 – Wed., Apr. 28 – Kentucky 2, HERSHEY 0
Game 4 – Fri., Apr. 30 – HERSHEY 4, Kentucky 2
Game 5 – Sun., May 2 – KENTUCKY 2, Hershey 0
   
(FC) at First Union Center
 

 

View the Archives
Site Map