Loading Scoreboard...

2000 Playoffs

section_banner_cc-00playoffs.jpg

 

cc00_100.jpg
  

2000 Calder Cup Final – Series “P” (best-of-7)
N1-Hartford Wolf Pack vs. E1-Rochester Americans

Game 1 – Wed., May 24 – HARTFORD 1, Rochester 0
Game 2 – Fri., May 26 – Rochester 4, HARTFORD 1
Game 3 – Sun., May 28 – Hartford 3, ROCHESTER 1
Game 4 – Wed., May 31 – ROCHESTER 4, Hartford 2
Game 5 – Fri., June 2 – HARTFORD 3, Rochester 0
Game 6 – Sun., June 4 – Hartford 4, ROCHESTER 1


Eastern Conference Final – Series “N” (best-of-7)
N1-Hartford Wolf Pack vs. N5-Providence Bruins

Game 1 – Sat., May 6 – HARTFORD 2, Providence 1
Game 2 – Tue., May 9 – Providence 4, HARTFORD 1
Game 3 – Fri., May 12 – PROVIDENCE 5, Hartford 4
Game 4 – Sun., May 14 – PROVIDENCE 3, Hartford 2 (2OT)
Game 5 – Wed., May 17 – HARTFORD 3, Providence 2
Game 6 – Fri., May 19 – Hartford 5, PROVIDENCE 3
Game 7 – Sun., May 21 – HARTFORD 3, Providence 2 (OT)
Western Conference Final – Series “O” (best-of-7)
E1-Rochester Americans vs. M2-Hershey Bears

Game 1 – Sun., May 7 – ROCHESTER 2, Hershey 1
Game 2 – Tue., May 9 – ROCHESTER 8, Hershey 4
Game 3 – Thu., May 11 – Rochester 3, HERSHEY 2
Game 4 – Sat., May 13 – Rochester 6, HERSHEY 1  

 


Atlantic Division Final – Series “J” (best-of-7)
A3-Lowell Lock Monsters vs. N5-Providence Bruins

Game 1 – Fri., Apr. 21 – PROVIDENCE 3, Lowell 1
Game 2 – Sat., Apr. 22 – Providence 5, LOWELL 4 (OT)
Game 3 – Wed., Apr. 26 – Providence 3, LOWELL 1
Game 4 – Tue., May 2 – PROVIDENCE 6, Lowell 3

New England Division Final – Series “K” (best-of-7)
N1-Hartford Wolf Pack vs. N3-Worcester IceCats

Game 1 – Sat., Apr. 22 – HARTFORD 6, Worcester 3
Game 2 – Tue., Apr. 25 – Worcester 4, HARTFORD 1
Game 3 – Wed., Apr. 26 – Hartford 2, WORCESTER 1
Game 4 – Sat., Apr. 29 – Hartford 3, WORCESTER 2
Game 5 – Sun., Apr. 30 – HARTFORD 2, Worcester 0

Empire Division Final – Series “L” (best-of-7)
E1-Rochester Americans vs. E3-Hamilton Bulldogs
Game 1 – Sat., Apr. 22 – ROCHESTER 4, Hamilton 0
Game 2 – Wed., Apr. 26 – HAMILTON 3, Rochester 1
Game 3 – Fri., Apr. 28 – ROCHESTER 4, Hamilton 3
Game 4 – Sun., Apr. 30 – Rochester 3, HAMILTON 0
Game 5 – Wed., May 3 – Hamilton 6, ROCHESTER 5
Game 6 – Fri., May 5 – Rochester 3, HAMILTON 0

Mid-Atlantic Division Final – Series “M” (best-of-7)
M1-Kentucky Thoroughblades vs. M2-Hershey Bears

Game 1 – Sat., Apr. 22 – Hershey 3, KENTUCKY 2 (OT)
Game 2 – Mon., Apr. 24 – KENTUCKY 4, Hershey 1
Game 3 – Wed., Apr. 26 – HERSHEY 5, Kentucky 3
Game 4 – Fri., Apr. 28 – HERSHEY 3, Kentucky 2
Game 5 – Sun., Apr. 30 – HERSHEY 4, Kentucky 3


Atlantic Division Semifinal – Series “A” (best-of-5)
A1-Quebec Citadelles vs. N5-Providence Bruins

Game 1 – Wed., Apr. 12 – Providence 4, QUEBEC 1
Game 2 – Thu., Apr. 13 – Providence 4, QUEBEC 3 (2OT)
Game 3 – Sun., Apr. 16 – PROVIDENCE 6, Quebec 5

Atlantic Division Semifinal – Series “B” (best-of-5)
A2-Saint John Flames vs. A3-Lowell Lock Monsters

Game 1 – Wed., Apr. 12 – Lowell 5, SAINT JOHN 2
Game 2 – Thu., Apr. 13 – Lowell 3, SAINT JOHN 2
Game 3 – Sat., Apr. 15 – LOWELL 2, Saint John 1

New England Division Semifinal – Series “C” (best-of-5)
N1-Hartford Wolf Pack vs. N4-Springfield Falcons
Game 1 – Thu., Apr. 13 – HARTFORD 3, Springfield 2
Game 2 – Sat., Apr. 15 – Springfield 6, HARTFORD 5 (OT)
Game 3 – Sun., Apr. 16 – SPRINGFIELD 3, Hartford 0
Game 4 – Tue., Apr. 18 – Hartford 5, SPRINGFIELD 2
Game 5 – Thu., Apr. 20 – HARTFORD 7, Springfield 2

New England Division Semifinal – Series “D” (best-of-5)
N2-Portland Pirates vs. N3-Worcester IceCats

Game 1 – Wed., Apr. 12 – Worcester 4, PORTLAND 0
Game 2 – Fri., Apr. 14 – Worcester 4, PORTLAND 2
Game 3 – Sat., Apr. 15 – Portland 5, WORCESTER 4 (2OT)
Game 4 – Tue., Apr. 18 – WORCESTER 5, Portland 2

Empire Division Semifinal – Series “E” (best-of-5)
E1-Rochester Americans vs. E4-Albany River Rats

Game 1 – Wed., Apr. 12 – ROCHESTER 4, Albany 0
Game 2 – Fri., Apr. 14 – ROCHESTER 4, Albany 0
Game 3 – Sun., Apr. 16 – ALBANY 5, Rochester 1
Game 4 – Mon., Apr. 17 – ALBANY 2, Rochester 0
Game 5 – Wed., Apr. 19 – ROCHESTER 2, Albany 0

Empire Division Semifinal – Series “F” (best-of-5)
E2-Syracuse Crunch vs. E3-Hamilton Bulldogs
Game 1 – Wed., Apr. 12 – Hamilton 3, SYRACUSE 2
Game 2 – Fri., Apr. 14 – Hamilton 5, SYRACUSE 4 (OT)
Game 3 – Sat., Apr. 15 – Syracuse 2, HAMILTON 0
Game 4 – Sun., Apr. 16 – HAMILTON 3, Syracuse 1

Mid-Atlantic Division Semifinal – Series “G” (best-of-5)
M1-Kentucky Thoroughblades vs. M4-Louisville Panthers

Game 1 – Wed., Apr. 12 – Louisville 4, KENTUCKY 2
Game 2 – Fri., Apr. 14 – Kentucky 5, LOUISVILLE 2
Game 3 – Sat., Apr. 15 – KENTUCKY 5, Louisville 2
Game 4 – Tue., Apr. 18 – Kentucky 4, LOUISVILLE 0

Mid-Atlantic Division Semifinal – Series “H” (best-of-5)
M2-Hershey Bears vs.
M3-Philadelphia Phantoms
Game 1 – Tue., Apr. 11 – Hershey 3, PHILADELPHIA 2 (FC)
Game 2 – Fri., Apr. 14 – HERSHEY 2, Philadelphia 0
Game 3 – Mon., Apr. 17 – Philadelphia 5, HERSHEY 3
Game 4 – Wed., Apr. 19 – Philadelphia 6, HERSHEY 3
Game 5 – Fri., Apr. 21 – Hershey 4, PHILADELPHIA 0 (FC)

  
(FC) at First Union Center