The AHL heat devils senators sound tigers checkers wolves griffins bulldogs wolfpack bears wild monsters phantoms monarchs admirals admirals barons pirates bruins americans icehogs rampage falcons icecaps crunch stars marlies comets penguins sharks Home
section_banner_cc-04playoffs.jpg


cc04_200.jpg
   
2004 Calder Cup Final – Series "O" (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. E3-W-B/Scranton Penguins
Game 1 – Tue., June 1 – MILWAUKEE 2, W-B/Scranton 1 (OT)
Game 2 – Wed., June 2 – MILWAUKEE 8, W-B/Scranton 4
Game 3 – Fri., June 4 – Milwaukee 2, W-B/SCRANTON 1 (OT)
Game 4 – Sun., June 6 – Milwaukee 7, W-B/SCRANTON 2

Eastern Conference Final – Series "M" (best-of-7)
A1-Hartford Wolf Pack vs. E3-W-B/Scranton Penguins
Game 1 – Tue., May 18 – W-B/SCRANTON 3, Hartford 1
Game 2 – Thu., May 20 – Hartford 3, W-B/SCRANTON 2 (OT)
Game 3 – Sat., May 22 – HARTFORD 3, W-B/Scranton 2
Game 4 – Sun., May 23 – W-B/Scranton 5, HARTFORD 4
Game 5 – Tue., May 25 – W-B/Scranton 4, HARTFORD 3 (OT)
Game 6 – Fri., May 28 – Hartford 4, W-B/SCRANTON 1
Game 7 – Sat., May 29 – W-B/Scranton 2, HARTFORD 1 (OT)

Western Conference Final – Series "N" (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. N3-Rochester Americans
Game 1 – Tue., May 18 – MILWAUKEE 2, Rochester 1
Game 2 – Thu., May 20 – Rochester 4, MILWAUKEE 1
Game 3 – Sat., May 22 – Milwaukee 2, ROCHESTER 1 (OT) (B)
Game 4 – Sun., May 23 – Milwaukee 3, ROCHESTER 2 (B)
Game 5 – Wed., May 26 – Milwaukee 4, ROCHESTER 1


Atlantic Division Final – Series "I" (best-of-7)
A1-Hartford Wolf Pack vs. A3-Worcester IceCats
Game 1 – Fri., Apr. 30 – HARTFORD 3, Worcester 1
Game 2 – Sat., May 1 – Hartford 3, WORCESTER 0
Game 3 – Sun., May 2 – Hartford 4, WORCESTER 3 (OT)
Game 4 – Wed., May 5 – HARTFORD 4, Worcester 3 (3OT)

East Division Final – Series "J" (best-of-7)
E1-Philadelphia Phantoms vs. E3-W-B/Scranton Penguins
Game 1 – Wed., May 5 – W-B/Scranton 5, PHILADELPHIA 4 (WC)
Game 2 – Fri., May 7 – PHILADELPHIA 3, W-B/Scranton 2 (OT) (WC)
Game 3 – Sat., May 8 – W-B/SCRANTON 3, Philadelphia 0
Game 4 – Mon., May 10 – W-B/SCRANTON 2, Philadelphia 0
Game 5 – Wed., May 12 – PHILADELPHIA 4, W-B/Scranton 2 (WC)
Game 6 – Fri., May 14 – W-B/SCRANTON 3, Philadelphia 1

North Division Final – Series "K" (best-of-7)
N1-Hamilton Bulldogs vs. N3-Rochester Americans
Game 1 – Wed., May 5 – Rochester 2, HAMILTON 0
Game 2 – Thu., May 6 – Rochester 4, HAMILTON 1
Game 3 – Sat., May 8 – ROCHESTER 5, Hamilton 1
Game 4 – Sun., May 9 – ROCHESTER 3, Hamilton 1

West Division Final – Series "L" (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. W3-Chicago Wolves
Game 1 – Wed., May 5 – MILWAUKEE 2, Chicago 1 (2OT)
Game 2 – Fri., May 7 – MILWAUKEE 5, Chicago 3
Game 3 – Sat., May 8 – CHICAGO 3, Milwaukee 1
Game 4 – Mon., May 10 – Milwaukee 5, CHICAGO 2
Game 5 – Wed., May 12 – Chicago 2, MILWAUKEE 1
Game 6 – Fri., May 14 – Milwaukee 4, CHICAGO 3 (2OT)


Atlantic Division Semifinal – Series "A" (best-of-7)
A1-Hartford Wolf Pack vs. A5-Portland Pirates
Game 1 – Tue., Apr. 20 – Portland 3, HARTFORD 1
Game 2 – Wed., Apr. 21 – HARTFORD 1, Portland 0
Game 3 – Fri., Apr. 23 – Hartford 2, PORTLAND 1 (2OT)
Game 4 – Sun., Apr. 25 – Hartford 5, PORTLAND 3
Game 5 – Wed., Apr. 28 – HARTFORD 4, Portland 0

Atlantic Division Semifinal – Series "B" (best-of-7)
A2-Manchester Monarchs vs. A3-Worcester IceCats
Game 1 – Thu., Apr. 15 – Worcester 2, MANCHESTER 1
Game 2 – Sat., Apr. 17 – Worcester 3, MANCHESTER 2 (OT)
Game 3 – Sun., Apr. 18 – Manchester 2, WORCESTER 0
Game 4 – Tue., Apr. 20 – Manchester 6, WORCESTER 0
Game 5 – Thu., Apr. 22 – Worcester 3, MANCHESTER 2 (3OT)
Game 6 – Sat., Apr. 24 – WORCESTER 6, Manchester 1

East Division Semifinal – Series "C" (best-of-7)
E1-Philadelphia Phantoms vs. E5-Norfolk Admirals
Game 1 – Wed., Apr. 21 – PHILADELPHIA 2, Norfolk 1 (WC)
Game 2 – Fri., Apr. 23 – Norfolk 2, PHILADELPHIA 1 (OT) (WC)
Game 3 – Tue., Apr. 27 – Philadelphia 3, NORFOLK 1
Game 4 – Wed., Apr. 28 – Philadelphia 2, NORFOLK 1 (3OT)
Game 5 – Fri., Apr. 30 – NORFOLK 2, Philadelphia 1
Game 6 – Sat., May 1 – PHILADELPHIA 3, Norfolk 2 (WC)

East Division Semifinal – Series "D" (best-of-7)
E2-Bridgeport Sound Tigers vs. E3-W-B/Scranton Penguins
Game 1 – Thu., Apr. 15 – BRIDGEPORT 5, W-B/Scranton 4 (OT)
Game 2 – Sat., Apr. 17 – BRIDGEPORT 5, W-B/Scranton 4 (OT)
Game 3 – Sun., Apr. 18 – W-B/SCRANTON 3, Bridgeport 2 (OT)
Game 4 – Tue., Apr. 20 – Bridgeport 4, W-B/SCRANTON 2
Game 5 – Thu., Apr. 22 – W-B/Scranton 2, BRIDGEPORT 1 (OT)
Game 6 – Fri., Apr. 23 – W-B/SCRANTON 5, Bridgeport 0
Game 7 – Sun., Apr. 25 – W-B/Scranton 3, BRIDGEPORT 2 (OT)

North Division Semifinal – Series "E" (best-of-7)
N1-Hamilton Bulldogs vs. N4-Cleveland Barons
Game 1 – Tue., Apr. 20 – HAMILTON 4, Cleveland 0
Game 2 – Sun., Apr. 25 – Cleveland 4, HAMILTON 3 (OT)
Game 3 – Tue., Apr. 27 – Hamilton 5, CLEVELAND 3
Game 4 – Thu., Apr. 29 – Hamilton 4, CLEVELAND 3
Game 5 – Fri., Apr. 30 – Cleveland 4, HAMILTON 1
Game 6 – Sun., May 2 – Hamilton 3, CLEVELAND 1

North Division Semifinal – Series "F" (best-of-7)
N2-Syracuse Crunch vs. N3-Rochester Americans
Game 1 – Fri., Apr. 16 – SYRACUSE 3, Rochester 2
Game 2 – Sat., Apr. 17 – Rochester 6, SYRACUSE 0
Game 3 – Wed., Apr. 21 – Syracuse 3, ROCHESTER 2
Game 4 – Fri., Apr. 23 – Syracuse 3, ROCHESTER 2
Game 5 – Sun., Apr. 25 – Rochester 6, SYRACUSE 0
Game 6 – Wed., Apr. 28 – ROCHESTER 7, Syracuse 5
Game 7 – Sat., May 1 – Rochester 4, SYRACUSE 3 (OT)

West Division Semifinal – Series "G" (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. W5-Cincinnati Mighty Ducks
Game 1 – Wed., Apr. 21 – Cincinnati 5, MILWAUKEE 4 (OT)
Game 2 – Fri., Apr. 23 – MILWAUKEE 6, Cincinnati 0
Game 3 – Sat., Apr. 24 – CINCINNATI 1, Milwaukee 0
Game 4 – Mon., Apr. 26 – Milwaukee 4, CINCINNATI 3 (OT)
Game 5 – Wed., Apr. 28 – CINCINNATI 3, Milwaukee 1
Game 6 – Fri., Apr. 30 – MILWAUKEE 6, Cincinnati 3
Game 7 – Sat., May 1 – MILWAUKEE 5, Cincinnati 1

West Division Semifinal – Series "H" (best-of-7)
W2-Grand Rapids Griffins vs. W3-Chicago Wolves
Game 1 – Fri., Apr. 16 – Chicago 4, GRAND RAPIDS 3 (OT)
Game 2 – Sun., Apr. 18 – Chicago 1, GRAND RAPIDS 0
Game 3 – Wed., Apr. 21 – CHICAGO 4, Grand Rapids 1
Game 4 – Fri., Apr. 23 – CHICAGO 8, Grand Rapids 2


Atlantic Division Qualifier – Series "Q1" (best-of-3)
A4-Providence Bruins vs. A5-Portland Pirates

Game 1 – Thu., Apr. 15 – Portland 7, PROVIDENCE 1
Game 2 – Fri., Apr. 16 – Portland 6, PROVIDENCE 2

East Division Qualifier – Series "Q2" (best-of-3)
E4-Binghamton Senators vs. E5-Norfolk Admirals

Game 1 – Wed., Apr. 14 – Norfolk 3, BINGHAMTON 0
Game 2 – Fri., Apr. 16 – Norfolk 3, BINGHAMTON 0

North Division Qualifier – Series "Q3" (best-of-3)
N4-Cleveland Barons vs. N5-Toronto Roadrunners

Game 1 – Thu., Apr. 15 – Toronto 3, CLEVELAND 1 (S)
Game 2 – Sat., Apr. 17 – CLEVELAND 2, Toronto 1 (2OT) (S)
Game 3 – Sun., Apr. 18 – CLEVELAND 6, Toronto 3 (S)

West Division Qualifier – Series "Q4" (best-of-3)
W4-Houston Aeros vs. W5-Cincinnati Mighty Ducks

Game 1 – Thu., Apr. 15 – CINCINNATI 3, Houston 1
Game 2 – Sat., Apr. 17 – CINCINNATI 6, Houston 3

   
(B) at Buffalo, N.Y.
(WC) at Wachovia Center
(S) at Strongsville, Ohio