Loading Scoreboard...

2005 Playoffs

section_banner_05playoffs_cc940.jpg

 

cc05_100.jpg
  
2005 Calder Cup Final — Series "O" (best-of-7)
W1-Chicago Wolves vs. E2-Philadelphia Phantoms
Game 1 – Thu., June 2 – Philadelphia 1, CHICAGO 0
Game 2 – Sat., June 4 – Philadelphia 2, CHICAGO 1 (2OT)
Game 3 – Wed., June 8 – PHILADELPHIA 2, Chicago 1 (WC)
Game 4 – Fri., June 10 – PHILADELPHIA 5, Chicago 2 (WC)

Eastern Conference Final — Series "M" (best-of-7)
E2-Philadelphia Phantoms vs. A4-Providence Bruins
Game 1 – Fri., May 20 – PHILADELPHIA 4, Providence 2 (WC)
Game 2 – Sat., May 21 – PHILADELPHIA 3, Providence 0 (WC)
Game 3 – Mon., May 23 – PROVIDENCE 2, Philadelphia 1 (OT)
Game 4 – Wed., May 25 – Philadelphia 2, PROVIDENCE 1
Game 5 – Fri., May 27 – PROVIDENCE 6, Philadelphia 4
Game 6 – Sun., May 29 – PHILADELPHIA 4, Providence 1 (WC)

Western Conference Final — Series "N" (best-of-7)
W1-Chicago Wolves vs. N3-Manitoba Moose
Game 1 – Thu., May 19 – CHICAGO 4, Manitoba 3
Game 2 – Sat., May 21 – CHICAGO 3, Manitoba 0
Game 3 – Mon., May 23 – Chicago 4, MANITOBA 2
Game 4 – Wed., May 25 – Chicago 4, MANITOBA 1

Atlantic Division Final — Series "I" (best-of-7)
A3-Lowell Lock Monsters vs. A4-Providence Bruins
Game 1 – Fri., May 6 – Providence 5, LOWELL 4
Game 2 – Sat., May 7 – LOWELL 4, Providence 0
Game 3 – Wed., May 11 – Providence 4, LOWELL 1
Game 4 – Fri., May 13 – PROVIDENCE 3, Lowell 2 (OT)
Game 5 – Sat., May 14 – PROVIDENCE 5, Lowell 2

East Division Final — Series "J" (best-of-7)
E2-Philadelphia Phantoms vs. E4-W-B/Scranton Penguins
Game 1 – Wed., May 4 – PHILADELPHIA 4, W-B/Scranton 1 (WC)
Game 2 – Fri., May 6 – PHILADELPHIA 4, W-B/Scranton 1 (WC)
Game 3 – Sat., May 7 – W-B/SCRANTON 3, Philadelphia 1
Game 4 – Tue., May 10 – Philadelphia 5, W-B/SCRANTON 3
Game 5 – Fri., May 13 – PHILADELPHIA 7, W-B/Scranton 4 (WC)

North Division Final — Series "K" (best-of-7)
N1-Rochester Americans vs. N3-Manitoba Moose
Game 1 – Wed., May 4 – ROCHESTER 4, Manitoba 2
Game 2 – Fri., May 6 – Manitoba 1, ROCHESTER 0
Game 3 – Mon., May 9 – MANITOBA 5, Rochester 4 (OT)
Game 4 – Wed., May 11 – MANITOBA 2, Rochester 1
Game 5 – Fri., May 13 – MANITOBA 5, Rochester 2

West Division Final — Series "L" (best-of-7)
W1-Chicago Wolves vs. W3-Cincinnati Mighty Ducks

Game 1 – Wed., May 4 – CHICAGO 5, Cincinnati 2
Game 2 – Sat., May 7 – CHICAGO 2, Cincinnati 1
Game 3 – Mon., May 9 – Chicago 5, CINCINNATI 2
Game 4 – Wed., May 11 – CINCINNATI 3, Chicago 2
Game 5 – Fri., May 13 – CHICAGO 4, Cincinnati 1


Atlantic Division Semifinal — Series "A" (best-of-7)
A1-Manchester Monarchs vs. A4-Providence Bruins
Game 1 – Fri., Apr. 22 – Providence 5, MANCHESTER 1
Game 2 – Sat., Apr. 23 – MANCHESTER 4, Providence 2
Game 3 – Mon., Apr. 25 – PROVIDENCE 6, Manchester 3
Game 4 – Wed., Apr. 27 – Manchester 3, PROVIDENCE 2
Game 5 – Thu., Apr. 28 – Providence 4, MANCHESTER 2
Game 6 – Sat., Apr. 30 – PROVIDENCE 3, Manchester 1

Atlantic Division Semifinal — Series "B" (best-of-7)
A2-Hartford Wolf Pack vs. A3-Lowell Lock Monsters
Game 1 – Thu., Apr. 21 – HARTFORD 5, Lowell 2
Game 2 – Sat., Apr. 23 – Lowell 2, HARTFORD 1
Game 3 – Sun., Apr. 24 – Hartford 4, LOWELL 1
Game 4 – Tue., Apr. 26 – LOWELL 3, Hartford 2
Game 5 – Thu., Apr. 28 – Lowell 3, HARTFORD 2
Game 6 – Sat., Apr. 30 – LOWELL 3, Hartford 0

East Division Semifinal — Series "C" (best-of-7)
E1-Binghamton Senators vs. E4-W-B/Scranton
Penguins
Game 1 – Fri., Apr. 22 – BINGHAMTON 5, W-B/Scranton 2
Game 2 – Sat., Apr. 23 – BINGHAMTON 4, W-B/Scranton 2
Game 3 – Mon., Apr. 25 – W-B/SCRANTON 3, Binghamton 2 (3OT)
Game 4 – Wed., Apr. 27 – W-B/SCRANTON 2, Binghamton 0
Game 5 – Fri., Apr. 29 – W-B/Scranton 3, BINGHAMTON 2
Game 6 – Sun., May 1 – W-B/SCRANTON 2, Binghamton 1

East Division Semifinal — Series "D" (best-of-7)
E2-Philadelphia Phantoms vs. E3-Norfolk Admirals

Game 1 – Fri., Apr. 22 – PHILADELPHIA 3, Norfolk 1 (WC)
Game 2 – Sat., Apr. 23 – PHILADELPHIA 3, Norfolk 0 (WC)
Game 3 – Mon., Apr. 25 – NORFOLK 3, Philadelphia 1
Game 4 – Wed., Apr. 27 – Philadelphia 4, NORFOLK 1
Game 5 – Fri., Apr. 29 – NORFOLK 4, Philadelphia 1
Game 6 – Sun., May 1 – PHILADELPHIA 4, Norfolk 2 (WC)

North Division Semifinal — Series "E" (best-of-7)
N1-Rochester Americans vs. N4-Hamilton Bulldogs
Game 1 – Wed., Apr. 20 – ROCHESTER 3, Hamilton 1
Game 2 – Fri., Apr. 22 – ROCHESTER 2, Hamilton 1
Game 3 – Sun., Apr. 24 – Rochester 4, HAMILTON 3
Game 4 – Tue., Apr. 26 – Rochester 5, HAMILTON 4

North Division Semifinal — Series "F" (best-of-7)
N2-St. John’s Maple Leafs vs. N3-Manitoba Moose
Game 1 – Wed., Apr. 20 – Manitoba 5, ST. JOHN’S 3
Game 2 – Fri., Apr. 22 – ST. JOHN’S 6, Manitoba 1
Game 3 – Mon., Apr. 25 – MANITOBA 5, St. John’s 2
Game 4 – Wed., Apr. 27 – MANITOBA 3, St. John’s 2 (OT)
Game 5 – Fri., Apr. 29 – MANITOBA 4, St. John’s 0

West Division Semifinal — Series "G" (best-of-7)
W1-Chicago Wolves vs. W4-Houston Aeros
Game 1 – Tue., Apr. 19 – CHICAGO 4, Houston 1
Game 2 – Thu., Apr. 21 – Houston 2, CHICAGO 1 (OT)
Game 3 – Sat., Apr. 23 – Chicago 1, HOUSTON 0
Game 4 – Sun., Apr. 24 – Chicago 2, HOUSTON 1
Game 5 – Tue., Apr. 26 – Chicago 5, HOUSTON 3

West Division Semifinal — Series "H" (best-of-7)
W2-Milwaukee Admirals vs. W3-Cincinnati Mighty Ducks

Game 1 – Wed., Apr. 20 – MILWAUKEE 4, Cincinnati 2
Game 2 – Fri., Apr. 22 – CINCINNATI 4, Milwaukee 3 (2OT)
Game 3 – Sat., Apr. 23 – MILWAUKEE 3, Cincinnati 2 (OT)
Game 4 – Mon., Apr. 25 – MILWAUKEE 3, Cincinnati 0
Game 5 – Wed., Apr. 27 – CINCINNATI 3, Milwaukee 1
Game 6 – Fri., Apr. 29 – CINCINNATI 5, Milwaukee 1
Game 7 – Sun., May 1 – Cincinnati 4, MILWAUKEE 3

  
(WC) at Wachovia Center