Loading Scoreboard...

2006 Playoffs

section_banner_cc-06playoffs.jpg

 

 cc06_200.jpg
  
2006 Calder Cup Finals — Series "O" (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. E2-Hershey Bears
Game 1 – Fri., June 2 – MILWAUKEE 2, Hershey 1
Game 2 – Sat., June 3 – Hershey 6, MILWAUKEE 3
Game 3 – Sat., June 10 – Milwaukee 2, HERSHEY 0
Game 4 – Sun., June 11 – HERSHEY 7, Milwaukee 2
Game 5 – Tue., June 13 – HERSHEY 6, Milwaukee 4
Game 6 – Thu., June 15 – Hershey 5, MILWAUKEE 1

Eastern Conference Final — Series "M" (best-of-7)
A1-Portland Pirates vs. E2-Hershey Bears
Game 1 – Wed., May 17 – Hershey 5, PORTLAND 0
Game 2 – Thu., May 18 – Hershey 2, PORTLAND 1 (OT)
Game 3 – Sat., May 20 – Portland 6, HERSHEY 5 (2OT)
Game 4 – Sun., May 21 – HERSHEY 4, Portland 0
Game 5 – Tue., May 23 – PORTLAND 3, Hershey 2
Game 6 – Wed., May 24 – PORTLAND 5, Hershey 3
Game 7 – Tue., May 30 – HERSHEY 5, Portland 4 (OT)
Western Conference Final — Series "N" (best-of-7)
N1-Grand Rapids Griffins vs. W1-Milwaukee Admirals
Game 1 – Thu., May 18 – Milwaukee 4, GRAND RAPIDS 0
Game 2 – Sat., May 20 – Milwaukee 2, GRAND RAPIDS 1
Game 3 – Mon., May 22 – MILWAUKEE 3, Grand Rapids 2
Game 4 – Wed., May 24 – MILWAUKEE 5, Grand Rapids 4

Atlantic Division Final — Series "I" (best-of-7)
A1-Portland Pirates vs. A2-Hartford Wolf Pack
Game 1 – Tue., May 2 – Portland 6, HARTFORD 2
Game 2 – Thu., May 4 – HARTFORD 3, Portland 2 (OT)
Game 3 – Sat., May 6 – PORTLAND 4, Hartford 3 (OT)
Game 4 – Sun., May 7 – Hartford 4, PORTLAND 2
Game 5 – Thu., May 11 – PORTLAND 4, Hartford 1
Game 6 – Sun., May 14 – PORTLAND 5, Hartford 4 (OT)

East Division Final — Series "J" (best-of-7)
E1-W-B/Scranton Penguins vs. E2-Hershey Bears
Game 1 – Thu., May 4 – Hershey 5, W-B/SCRANTON 4
Game 2 – Sat., May 6 – Hershey 5, W-B/SCRANTON 0
Game 3 – Sun., May 7 – HERSHEY 4, W-B/Scranton 1
Game 4 – Tue., May 9 – HERSHEY 1, W-B/Scranton 0

North Division Final — Series "K" (best-of-7)
N1-Grand Rapids Griffins vs. N3-Manitoba Moose
Game 1 – Fri., May 5 – Manitoba 3, GRAND RAPIDS 1
Game 2 – Sat., May 6 – GRAND RAPIDS 3, Manitoba 2
Game 3 – Tue., May 9 – Grand Rapids 5, MANITOBA 4 (OT)
Game 4 – Thu., May 11 – MANITOBA 5, Grand Rapids 1
Game 5 – Sat., May 13 – Grand Rapids 3, MANITOBA 2
Game 6 – Mon., May 15 – Manitoba 3, GRAND RAPIDS 1
Game 7 – Tue., May 16 – GRAND RAPIDS 5, Manitoba 4

West Division Final — Series "L" (best-of-7)

W1-Milwaukee Admirals vs. W2-Houston Aeros
Game 1 – Thu., May 4 – MILWAUKEE 5, Houston 4
Game 2 – Sat., May 6 – MILWAUKEE 7, Houston 0
Game 3 – Sun., May 7 – Milwaukee 7, HOUSTON 4
Game 4 – Tue., May 9 – Milwaukee 4, HOUSTON 2

Atlantic Division Semifinal — Series "A" (best-of-7)
A1-Portland Pirates vs. A4-Providence Bruins

Game 1 – Thu., Apr. 20 – PORTLAND 6, Providence 0
Game 2 – Sat., Apr. 22 – PORTLAND 3, Providence 2
Game 3 – Sun., Apr. 23 – Portland 5, PROVIDENCE 4
Game 4 – Tue., Apr. 25 – PROVIDENCE 5, Portland 4 (OT)
Game 5 – Thu., Apr. 27 – Providence 5, PORTLAND 4 (OT)
Game 6 – Fri., Apr. 28 – Portland 5, PROVIDENCE 2

Atlantic Division Semifinal — Series "B" (best-of-7)
A2-Hartford Wolf Pack vs. A3-Manchester Monarchs

Game 1 – Tue., Apr. 18 – Manchester 1, HARTFORD 0
Game 2 – Wed., Apr. 19 – HARTFORD 3, Manchester 2 (OT)
Game 3 – Fri., Apr. 21 – MANCHESTER 6, Hartford 5 (2OT)
Game 4 – Sun., Apr. 23 – Hartford 7, MANCHESTER 0
Game 5 – Tue., Apr. 25 – Manchester 8, HARTFORD 6
Game 6 – Thu., Apr. 27 – Hartford 3, MANCHESTER 1
Game 7 – Sat., Apr. 29 – HARTFORD 2, Manchester 1

East Division Semifinal — Series "C" (best-of-7)
E1-W-B/Scranton Penguins vs. E4-Bridgeport Sound Tigers

Game 1 – Thu., Apr. 20 – Bridgeport 2, W-B/SCRANTON 1
Game 2 – Sat., Apr. 22 – Bridgeport 3, W-B/SCRANTON 2
Game 3 – Sun., Apr. 23 – W-B/Scranton 3, BRIDGEPORT 2 (OT)
Game 4 – Tue., Apr. 25 – W-B/Scranton 1, BRIDGEPORT 0
Game 5 – Wed., Apr. 26 – Bridgeport 3, W-B/SCRANTON 2 (OT)
Game 6 – Fri., Apr. 28 – W-B/Scranton 3, BRIDGEPORT 2 (OT)
Game 7 – Sat., Apr. 29 – W-B/SCRANTON 5, Bridgeport 4

East Division Semifinal — Series "D" (best-of-7)
E2-Hershey Bears vs. E3-Norfolk Admirals

Game 1 – Wed., Apr. 19 – HERSHEY 3, Norfolk 2
Game 2 – Fri., Apr. 21 – Hershey 5, NORFOLK 2
Game 3 – Sat., Apr. 22 – Hershey 5, NORFOLK 4 (2OT)
Game 4 – Tue., Apr. 25 – HERSHEY 5, Norfolk 1

North Division Semifinal — Series "E" (best-of-7)
N1-Grand Rapids Griffins vs. N4-Toronto Marlies

Game 1 – Fri., April 21 – GRAND RAPIDS 6, Toronto 5 (3OT)
Game 2 – Sat., April 22 – Toronto 6, GRAND RAPIDS 3
Game 3 – Mon., April 24 – Grand Rapids 4, TORONTO 1
Game 4 – Thu., April 27 – Grand Rapids 3, TORONTO 2 (ACC)
Game 5 – Fri., April 28 – Grand Rapids 2, TORONTO 1 (2OT)

North Division Semifinal — Series "F" (best-of-7)
N2-Syracuse Crunch vs. N3-Manitoba Moose

Game 1 – Fri., Apr. 21 – SYRACUSE 1, Manitoba 0
Game 2 – Sat., Apr. 22 – SYRACUSE 2, Manitoba 1 (OT)
Game 3 – Mon., Apr. 24 – MANITOBA 2, Syracuse 1
Game 4 – Wed., Apr. 26 – MANITOBA 6, Syracuse 2
Game 5 – Fri., Apr. 28 – MANITOBA 3, Syracuse 2 (OT)
Game 6 – Sun., Apr. 30 – Manitoba 3, SYRACUSE 2 (OT)

West Division Semifinal — Series "G" (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. W4-Iowa Stars

Game 1 – Fri., Apr. 21 – MILWAUKEE 3, Iowa 1
Game 2 – Sat., Apr. 22 – Iowa 5, MILWAUKEE 3
Game 3 – Mon., Apr. 24 – Milwaukee 3, IOWA 2
Game 4 – Tue., Apr. 25 – Milwaukee 3, IOWA 2
Game 5 – Thu., Apr. 27 – IOWA 5, Milwaukee 1
Game 6 – Fri., Apr. 28 – Iowa 4, MILWAUKEE 2
Game 7 – Sun., Apr. 30 – MILWAUKEE 4, Iowa 1

West Division Semifinal — Series "H" (best-of-7)
W2-Houston Aeros vs. W3-Peoria Rivermen

Game 1 – Fri., Apr. 21 – HOUSTON 5, Peoria 4 (OT)
Game 2 – Sat., Apr. 22 – HOUSTON 3, Peoria 2 (OT)
Game 3 – Mon., Apr. 24 – Houston 6, PEORIA 1
Game 4 – Wed., Apr. 26 – Houston 5, PEORIA 3

  
(ACC) at Air Canada Centre