Loading Scoreboard...

2007 Playoffs

section_banner_cc-07playoffs.jpg

 

cc07_300.jpg
  
2007 Calder Cup Final – Series "O" (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. N3-Hamilton Bulldogs
Game 1 – Fri., June 1 – Hamilton 4, HERSHEY 0
Game 2 – Sat., June 2 – HERSHEY 4, Hamilton 2
Game 3 – Mon., June 4 – HAMILTON 5, Hershey 2
Game 4 – Wed., June 6 – HAMILTON 6, Hershey 2
Game 5 – Thu., June 7 – HAMILTON 2, Hershey 1

Eastern Conference Final – Series "M" (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. A1-Manchester Monarchs
Game 1 – Sat., May 19 – HERSHEY 7, Manchester 2
Game 2 – Sun., May 20 – HERSHEY 4, Manchester 1
Game 3 – Wed., May 23 – Hershey 4, MANCHESTER 1
Game 4 – Sat., May 26 – Hershey 3, MANCHESTER 1
Western Conference Final – Series "N" (best-of-7)
W2-Chicago Wolves vs. N3-Hamilton Bulldogs
Game 1 – Fri., May 18 – Hamilton 6, CHICAGO 5 (2OT)
Game 2 – Sun., May 20 – Hamilton 3, CHICAGO 2 (OT)
Game 3 – Wed., May 23 – HAMILTON 2, Chicago 1
Game 4 – Fri., May 25 – Chicago 1, HAMILTON 0
Game 5 – Sat., May 26 – HAMILTON 3, Chicago 1

Atlantic Division Final – Series "I" (best-of-7)
A1-Manchester Monarchs vs. A3-Providence Bruins

Game 1 – Tue., May 1 – Providence 6, MANCHESTER 3
Game 2 – Wed., May 2 – MANCHESTER 4, Providence 1
Game 3 – Tue., May 8 – PROVIDENCE 2, Manchester 1
Game 4 – Wed., May 9 – Manchester 3, PROVIDENCE 2
Game 5 – Sat., May 12 – MANCHESTER 4, Providence 3
Game 6 – Mon., May 14 – Manchester 2, PROVIDENCE 1

East Division Final – Series "J" (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. E2-W-B/Scranton Penguins

Game 1 – Wed., May 2 – HERSHEY 4, W-B/Scranton 3
Game 2 – Fri., May 4 – HERSHEY 4, W-B/Scranton 3 (2OT)
Game 3 – Sat., May 5 – Hershey 2, W-B/SCRANTON 0
Game 4 – Wed., May 9 – W-B/SCRANTON 3, Hershey 2 (OT)
Game 5 – Fri., May 11 – HERSHEY 7, W-B/Scranton 6 (OT)

North Division Final – Series "K" (best-of-7)
N1-Manitoba Moose vs. N3-Hamilton Bulldogs
Game 1 – Sat., May 5 – Hamilton 2, MANITOBA 1
Game 2 – Sun., May 6 – Hamilton 3, MANITOBA 2
Game 3 – Tue., May 8 – Manitoba 3, HAMILTON 2
Game 4 – Sat., May 12 – Manitoba 3, HAMILTON 2
Game 5 – Sun., May 13 – HAMILTON 3, Manitoba 1
Game 6 – Mon., May 14 – Hamilton 3, MANITOBA 2 (OT)

West Division Final – Series "L" (best-of-7)
W2-Chicago Wolves vs. W4-Iowa Stars

Game 1 – Wed., May 2 – CHICAGO 7, Iowa 0
Game 2 – Fri., May 4 – Iowa 5, CHICAGO 4
Game 3 – Sun., May 6 – Chicago 5, IOWA 3
Game 4 – Tue., May 8 – Chicago 6, IOWA 1
Game 5 – Thu., May 10 – IOWA 5, Chicago 1
Game 6 – Sat., May 12 – CHICAGO 5, Iowa 1


Atlantic Division Semifinal – Series "A" (best-of-7)
A1-Manchester Monarchs vs. A4-Worcester Sharks

Game 1 – Wed., Apr. 18 – MANCHESTER 5, Worcester 2
Game 2 – Fri., Apr. 20 – MANCHESTER 4, Worcester 3 (2OT)
Game 3 – Sat., Apr. 21 – Manchester 5, WORCESTER 0
Game 4 – Wed., Apr. 25 – WORCESTER 3, Manchester 2
Game 5 – Fri., Apr. 27 – Worcester 4, MANCHESTER 1
Game 6 – Sat., Apr. 28 – Manchester 3, WORCESTER 2 (2OT)

Atlantic Division Semifinal – Series "B" (best-of-7)
A2-Hartford Wolf Pack vs. A3-Providence Bruins

Game 1 – Wed., Apr. 18 – HARTFORD 5, Providence 1
Game 2 – Fri., Apr. 20 – Providence 4, HARTFORD 2
Game 3 – Sat., Apr. 21 – Hartford 5, PROVIDENCE 2
Game 4 – Tue., Apr. 24 – PROVIDENCE 5, Hartford 1
Game 5 – Thu., Apr. 26 – Hartford 1, PROVIDENCE 0
Game 6 – Sat., Apr. 28 – Providence 5, HARTFORD 2
Game 7 – Sun., Apr. 29 – Providence 5, HARTFORD 4

East Division Semifinal – Series "C" (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. E4-Albany River Rats

Game 1 – Wed., Apr. 18 – HERSHEY 3, Albany 2
Game 2 – Thu., Apr. 19 – Albany 3, HERSHEY 2 (OT)
Game 3 – Sun., Apr. 22 – Hershey 6, ALBANY 5 (GF)
Game 4 – Mon., Apr. 23 – Hershey 3, ALBANY 1 (GF)
Game 5 – Wed., Apr. 25 – Hershey 4, ALBANY 2 (GF)

East Division Semifinal – Series "D" (best-of-7)
E2-W-B/Scranton Penguins vs. E3-Norfolk Admirals
Game 1 – Fri., Apr. 20 – Norfolk 5, W-B/SCRANTON 2
Game 2 – Sat., Apr. 21 – W-B/SCRANTON 5, Norfolk 2
Game 3 – Mon., Apr. 23 – W-B/Scranton 3, NORFOLK 2 (OT)
Game 4 – Wed., Apr. 25 – NORFOLK 4, W-B/Scranton 1
Game 5 – Fri., Apr. 27 – W-B/Scranton 8, NORFOLK 1
Game 6 – Sun., Apr. 29 – W-B/SCRANTON 3, Norfolk 2

North Division Semifinal – Series "E" (best-of-7)
N1-Manitoba Moose vs. N4-Grand Rapids Griffins

Game 1 – Thu., Apr. 19 – MANITOBA 1, Grand Rapids 0
Game 2 – Sat., Apr. 21 – Grand Rapids 4, MANITOBA 1
Game 3 – Mon., Apr. 23 – GRAND RAPIDS 2, Manitoba 1 (OT)
Game 4 – Wed., Apr. 25 – Manitoba 4, GRAND RAPIDS 1
Game 5 – Fri., Apr. 27 – GRAND RAPIDS 4, Manitoba 3 (OT)
Game 6 – Sun., Apr. 29 – MANITOBA 2, Grand Rapids 1
Game 7 – Tue., May 1 – MANITOBA 4, Grand Rapids 1

North Division Semifinal – Series "F" (best-of-7)
N2-Rochester Americans vs. N3-Hamilton Bulldogs

Game 1 – Thu., Apr. 19 – Hamilton 2, ROCHESTER 0
Game 2 – Sat., Apr. 21 – ROCHESTER 3, Hamilton 1
Game 3 – Sun., Apr. 22 – HAMILTON 5, Rochester 4 (2OT)
Game 4 – Tue., Apr. 24 – Rochester 4, HAMILTON 3
Game 5 – Thu., Apr. 26 – Hamilton 4, ROCHESTER 2
Game 6 – Sat., Apr. 28 – HAMILTON 6, Rochester 2

West Division Semifinal – Series "G" (best-of-7)
W1-Omaha Ak-Sar-Ben Knights vs. W4-Iowa Stars

Game 1 – Fri., Apr. 20 – OMAHA 4, Iowa 2
Game 2 – Sat., Apr. 21 – Iowa 2, OMAHA 1 (OT)
Game 3 – Mon., Apr. 23 – IOWA 2, Omaha 1
Game 4 – Wed., Apr. 25 – IOWA 3, Omaha 2
Game 5 – Fri., Apr. 27 – OMAHA 3, Iowa 2 (OT)
Game 6 – Sat., Apr. 28 – IOWA 5, Omaha 2

West Division Semifinal – Series "H" (best-of-7)
W2-Chicago Wolves vs. W3-Milwaukee Admirals
Game 1 – Fri., Apr. 20 – CHICAGO 3, Milwaukee 2
Game 2 – Sun., Apr. 22 – CHICAGO 4, Milwaukee 1
Game 3 – Tue., Apr. 24 – Chicago 3, MILWAUKEE 2
Game 4 – Wed., Apr. 25 – Chicago 3, MILWAUKEE 2 (OT)

  
(GF) at Glens Falls, N.Y.