Loading Scoreboard...

2008 Playoffs

section_banner_08playoffs_cc940.jpg

cc08.jpg
 
2008 Calder Cup Finals – Series “O” (best-of-7)
W1-Chicago Wolves vs. E1-Wilkes-Barre/Scranton Penguins
Game 1 – Thu., May 29 – CHICAGO 5, W-B/Scranton 4
Game 2 – Sun., June 1 – CHICAGO 4, W-B/Scranton 2
Game 3 – Wed., June 4 – Chicago 6, W-B/SCRANTON 1
Game 4 – Fri., June 6 – W-B/SCRANTON 3, Chicago 2
Game 5 – Sat., June 7 – W-B/SCRANTON 5, Chicago 1
Game 6 – Tue., June 10 – CHICAGO 5, W-B/Scranton 2

Eastern Conference Finals – Series “M” (best-of-7)
E1-W-B/Scranton Penguins vs. A3-Portland Pirates
Game 1 – Wed., May 14 – W-B/SCRANTON 2, Portland 0
Game 2 – Thu., May 15 – Portland 3, W-B/SCRANTON 2
Game 3 – Sun., May 18 – PORTLAND 5, W-B/Scranton 2
Game 4 – Tue., May 20 – W-B/Scranton 4, PORTLAND 3
Game 5 – Wed., May 21 – PORTLAND 2, W-B/Scranton 1
Game 6 – Fri., May 23 – W-B/SCRANTON 4, Portland 3 (OT)
Game 7 – Sat., May 24 – W-B/SCRANTON 3, Portland 2
Western Conference Finals – Series “N” (best-of-7)
W1-Chicago Wolves vs. N1-Toronto Marlies
Game 1 – Fri., May 16 – CHICAGO 4, Toronto 1
Game 2 – Sun., May 18 – CHICAGO 5, Toronto 0
Game 3 – Tue., May 20 – Chicago 4, TORONTO 1
Game 4 – Wed., May 21 – TORONTO 6, Chicago 1
Game 5 – Fri., May 23 – CHICAGO 4, Toronto 2

Atlantic Division Finals – Series “I” (best-of-7)
A1-Providence Bruins vs. A3-Portland Pirates

Game 1 – Sat., Apr. 26 – PROVIDENCE 4, Portland 0
Game 2 – Sun., Apr. 27 – PROVIDENCE 7, Portland 1
Game 3 – Fri., May 2 – PORTLAND 4, Providence 3 (OT)
Game 4 – Sun., May 4 – PORTLAND 3, Providence 2 (OT)
Game 5 – Tue., May 6 – PORTLAND 3, Providence 2
Game 6 – Fri., May 9 – Portland 5, PROVIDENCE 4

East Division Finals – Series “J” (best-of-7)
E1-W-B/Scranton Penguins vs. E2-Philadelphia Phantoms
Game 1 – Thu., May 1 – Philadelphia 5, W-B/SCRANTON 2
Game 2 – Sat., May 3 – W-B/SCRANTON 5, Philadelphia 4 (OT)
Game 3 – Mon., May 5 – W-B/Scranton 3, PHILADELPHIA 2 (WC)
Game 4 – Wed., May 7 – W-B/Scranton 8, PHILADELPHIA 4 (WC)
Game 5 – Fri., May 9 – W-B/SCRANTON 3, Philadelphia 1
North Division Finals – Series “K” (best-of-7)
N1-Toronto Marlies vs. N2-Syracuse Crunch
Game 1 – Fri., May 2 – Syracuse 5, TORONTO 1
Game 2 – Sun., May 4 – Syracuse 3, TORONTO 1
Game 3 – Tue., May 6 – Toronto 8, SYRACUSE 2
Game 4 – Wed., May 7 – SYRACUSE 5, Toronto 4 (OT)
Game 5 – Fri., May 9 – TORONTO 4, Syracuse 3 (OT)
Game 6 – Sat., May 10 – Toronto 3, SYRACUSE 2
Game 7 – Mon., May 12 – TORONTO 3, Syracuse 2

West Division Finals – Series “L” (best-of-7)
W1-Chicago Wolves vs. W2-Rockford IceHogs

Game 1 – Thu., May 1 – CHICAGO 4, Rockford 1
Game 2 – Sat., May 3 – CHICAGO 7, Rockford 3
Game 3 – Sun., May 4 – ROCKFORD 3, Chicago 1
Game 4 – Wed., May 7 – ROCKFORD 3, Chicago 2
Game 5 – Fri., May 9 – Rockford 5, CHICAGO 1
Game 6 – Sun., May 11 – Chicago 4, ROCKFORD 3
Game 7 – Tue., May 13 – CHICAGO 4, Rockford 1

Atlantic Division Semifinals – Series “A” (best-of-7)
A1-Providence Bruins vs. A4-Manchester Monarchs

Game 1 – Wed., Apr. 16 – PROVIDENCE 3, Manchester 2 (OT)
Game 2 – Fri., Apr. 18 – PROVIDENCE 2, Manchester 0
Game 3 – Sat., Apr. 19 – Providence 3, MANCHESTER 2 (OT)
Game 4 – Mon., Apr. 21 –  Providence 3, MANCHESTER 2 (OT)

Atlantic Division Semifinals – Series “B” (best-of-7)
A2-Hartford Wolf Pack vs. A3-Portland Pirates

Game 1 – Wed., Apr. 16 – HARTFORD 3, Portland 1
Game 2 – Thu., Apr. 17 – Portland 3, HARTFORD 2 (2OT)
Game 3 – Sat., Apr. 19 – PORTLAND 3, Hartford 2
Game 4 – Sun., Apr. 20 – PORTLAND 4, Hartford 3
Game 5 – Tue., Apr. 22 – Portland 3, HARTFORD 2

East Division Semifinals – Series “C” (best-of-7)
E1-W-B/Scranton Penguins vs. E4-Hershey Bears
Game 1 – Wed., Apr. 16 – W-B/Scranton 2, HERSHEY 1 (OT)
Game 2 – Sat., Apr. 19 – W-B/SCRANTON 6, Hershey 2
Game 3 – Sun., Apr. 20 – W-B/SCRANTON 5, Hershey 1
Game 4 – Wed., Apr. 23 – HERSHEY 3, W-B/Scranton 2 (OT)
Game 5 – Fri., Apr. 25 – W-B/SCRANTON 7, Hershey 3

East Division Semifinals – Series “D” (best-of-7)
E2-Philadelphia Phantoms vs. E3-Albany River Rats

Game 1 – Wed., Apr. 16 – ALBANY 4, Philadelphia 0
Game 2 – Fri., Apr. 18 – PHILADELPHIA 3, Albany 0 (WC)
Game 3 – Sun., Apr. 20 – Albany 4, PHILADELPHIA 1 (WC)
Game 4 – Tue., Apr. 22 – Philadelphia 2, ALBANY 1
Game 5 – Thu., Apr. 24 – Philadelphia 3, ALBANY 2 (5OT)
Game 6 – Sat., Apr. 26 – Albany 1, PHILADELPHIA 0 (OT) (WC)
Game 7 – Tue., Apr. 29 – PHILADELPHIA 2, Albany 0

North Division Semifinals – Series “E” (best-of-7)
N1-Toronto Marlies vs. W5-San Antonio Rampage
Game 1 – Wed., Apr. 16 – TORONTO 4, San Antonio 3
Game 2 – Fri., Apr. 18 – San Antonio 6, TORONTO 3
Game 3 – Mon., Apr. 21 – SAN ANTONIO 3, Toronto 2
Game 4 – Wed., Apr. 23 – Toronto 3, SAN ANTONIO 2
Game 5 – Fri., Apr. 25 – Toronto 2, SAN ANTONIO 1
Game 6 – Sun., Apr. 27 – San Antonio 3, TORONTO 0
Game 7 – Mon., Apr. 28 – TORONTO 2, San Antonio 1

North Division Semifinals – Series “F” (best-of-7)
N2-Syracuse Crunch vs. N3-Manitoba Moose
Game 1 – Fri., Apr. 18 – SYRACUSE 2, Manitoba 1 (OT)
Game 2 – Sat., Apr. 19 – Manitoba 3, SYRACUSE 2 (OT)
Game 3 – Tue., Apr. 22 – Syracuse 2, MANITOBA 1 (OT)
Game 4 – Fri., Apr. 25 – MANITOBA 5, Syracuse 2
Game 5 – Sat., Apr. 26 – Syracuse 3, MANITOBA 2 (OT)
Game 6 – Mon., Apr. 28 – SYRACUSE 3, Manitoba 2 (OT)

West Division Semifinals – Series “G” (best-of-7)
W1-Chicago Wolves vs. W4-Milwaukee Admirals

Game 1 – Wed., Apr. 16 – Milwaukee 4, CHICAGO 3 (OT)
Game 2 – Fri., Apr. 18 – CHICAGO 2, Milwaukee 1
Game 3 – Sun., Apr. 20 – Chicago 4, MILWAUKEE 3 (OT)
Game 4 – Wed., Apr. 23 – MILWAUKEE 2, Chicago 0
Game 5 – Thu., Apr. 24 – CHICAGO 4, Milwaukee 1
Game 6 – Sat., Apr. 26 – Chicago 3, MILWAUKEE 0

West Division Semifinals – Series “H” (best-of-7)
W2-Rockford IceHogs vs. W3-Houston Aeros

Game 1 – Fri., Apr. 18 – ROCKFORD 3, Houston 1
Game 2 – Sat., Apr. 19 – Houston 1, ROCKFORD 0 (2OT)
Game 3 – Tue., Apr. 22 – Rockford 2, HOUSTON 1
Game 4 – Thu., Apr. 24 – Rockford 2, HOUSTON 1
Game 5 – Fri., Apr. 25 – Rockford 5, HOUSTON 2
  
(WC) at Wachovia Center