Loading Scoreboard...

2009 Playoffs

section_banner_09playoffs_cc940.jpg

cc09.jpg
 
2009 Calder Cup Finals – Series “O” (best-of-7)
N1-Manitoba Moose vs. E1-Hershey Bears

Game 1 – Sat., May 30 – Hershey 5, MANITOBA 4 (OT)
Game 2 – Tue., June 2 – MANITOBA 3, Hershey 1
Game 3 – Sat., June 6 – HERSHEY 3, Manitoba 0
Game 4 – Sun., June 7 – HERSHEY 2, Manitoba 1
Game 5 – Tue., June 9 – Manitoba 3, HERSHEY 2
Game 6 – Fri., June 12 – Hershey 4, MANITOBA 1

Eastern Conference Finals – Series “M” (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. A2-Providence Bruins

Game 1 – Sat., May 16 – Providence 3, HERSHEY 2
Game 2 – Sun., May 17 – HERSHEY 2, Providence 1
Game 3 – Fri., May 22 – Hershey 6, PROVIDENCE 4
Game 4 – Sun., May 24 – Hershey 3, PROVIDENCE 2 (OT)
Game 5 – Mon., May 25 – Hershey 5, PROVIDENCE 2
Western Conference Finals – Series “N” (best-of-7)
N1-Manitoba Moose vs. W3-Houston Aeros

Game 1 – Fri., May 15 – MANITOBA 2, Houston 1
Game 2 – Sat., May 16 – MANITOBA 5, Houston 2
Game 3 – Mon., May 18 – Manitoba 4, HOUSTON 3
Game 4 – Wed., May 20 – HOUSTON 5, Manitoba 4 (OT)
Game 5 – Fri., May 22 – HOUSTON 4, Manitoba 3 (2OT)
Game 6 – Mon., May 25 – MANITOBA 3, Houston 1

Atlantic Division Finals – Series “I” (best-of-7)
A2-Providence Bruins vs. A4-Worcester Sharks

Game 1 – Tue., Apr. 28 – PROVIDENCE 3, Worcester 2 (OT)
Game 2 – Wed., May 6 – Providence 4, WORCESTER 2
Game 3 – Fri., May 8 – Worcester 5, PROVIDENCE 3
Game 4 – Sat., May 9 – WORCESTER 1, Providence 0
Game 5 – Mon., May 11 – PROVIDENCE 4, Worcester 3
Game 6 – Wed., May 13 – Providence 5, WORCESTER 1

East Division Finals – Series “J” (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. E3-W-B/Scranton Penguins

Game 1 – Sat., May 2 – HERSHEY 5, W-B/Scranton 3
Game 2 – Sun., May 3 – HERSHEY 3, W-B/Scranton 1
Game 3 – Wed., May 6 – W-B/SCRANTON 3, Hershey 2 (OT)
Game 4 – Fri., May 8 – W-B/SCRANTON 6, Hershey 3
Game 5 – Sat., May 9 – W-B/SCRANTON 4, Hershey 1
Game 6 – Sun., May 10 – HERSHEY 3, W-B/Scranton 0
Game 7 – Tue., May 12 – HERSHEY 3, W-B/Scranton 0

North Division Finals – Series “K” (best-of-7)
N1-Manitoba Moose vs. N3-Grand Rapids Griffins

Game 1 – Fri., May 1 – MANITOBA 2, Grand Rapids 1
Game 2 – Sat., May 2 – MANITOBA 2, Grand Rapids 1
Game 3 – Mon., May 4 – Manitoba 3, GRAND RAPIDS 1
Game 4 – Wed., May 6 – Manitoba 3, GRAND RAPIDS 2

West Division Finals – Series
“L” (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. W3-Houston Aeros
Game 1 – Thu., Apr. 30 – Houston 2, MILWAUKEE 1
Game 2 – Sat., May 2 – MILWAUKEE 4, Houston 1
Game 3 – Tue., May 5 – HOUSTON 3, Milwaukee 1
Game 4 – Thu., May 7 – HOUSTON 2, Milwaukee 0
Game 5 – Sat., May 9 – Milwaukee 4, HOUSTON 3
Game 6 – Mon., May 11 – MILWAUKEE 7, Houston 0
Game 7 – Wed., May 13 – Houston 5, MILWAUKEE 2

Atlantic Division Semifinals – Series “A” (best-of-7)
A1-Hartford Wolf Pack vs. A4-Worcester Sharks
Game 1 – Thu., Apr. 16 – HARTFORD 2, Worcester 0
Game 2 – Sat., Apr. 18 – HARTFORD 5, Worcester 3
Game 3 – Mon., Apr. 20 – WORCESTER 3, Hartford 2 (2OT)
Game 4 – Wed., Apr. 22 – WORCESTER 6, Hartford 0
Game 5 – Thu., Apr. 23 – Worcester 3, HARTFORD 1
Game 6 – Sat., Apr. 25 – WORCESTER 5, Hartford 3

Atlantic Division Semifinals – Series “B” (best-of-7)
A2-Providence Bruins vs. A3-Portland Pirates
Game 1 – Wed., Apr. 15 – Portland 3, PROVIDENCE 0
Game 2 – Fri., Apr. 17 – PROVIDENCE 2, Portland 1
Game 3 – Sun., Apr. 19 – Providence 5, PORTLAND 1
Game 4 – Thu., Apr. 23 – Providence 2, PORTLAND 1
Game 5 – Fri., Apr. 24 – PROVIDENCE 2, Portland 1

East Division Semifinals – Series “C” (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. E4-Philadelphia Phantoms

Game 1 – Thu., Apr. 16 – Hershey 4, PHILADELPHIA 2
Game 2 – Sat., Apr. 18 – Hershey 6, PHILADELPHIA 2
Game 3 – Wed., Apr. 22 – HERSHEY 3, Philadelphia 2
Game 4 – Fri., Apr. 24 – HERSHEY 1, Philadelphia 0

East Division Semifinals – Series “D” (best-of-7)
E2-Bridgeport Sound Tigers vs. E3-W-B/Scranton Penguins

Game 1 – Fri., Apr. 17 – W-B/Scranton 3, BRIDGEPORT 2 (U)
Game 2 – Sat., Apr. 18 – W-B/Scranton 5, BRIDGEPORT 4 (OT) (U)
Game 3 – Sun., Apr. 19 – Bridgeport 5, W-B/SCRANTON 4 (OT)
Game 4 – Wed., Apr. 22 – W-B/Scranton 2, BRIDGEPORT 1
Game 5 – Fri., Apr. 24 – W-B/SCRANTON 4, Bridgeport 2

North Division Semifinals – Series “E” (best-of-7)
N1-Manitoba Moose vs. N4-Toronto Marlies

Game 1 – Wed., Apr. 15 – Toronto 3, MANITOBA 2 (OT)
Game 2 – Fri., Apr. 17 – MANITOBA 4, Toronto 2
Game 3 – Sun., Apr. 19 – TORONTO 2, Manitoba 1
Game 4 – Tue., Apr. 21 – Manitoba 5, TORONTO 1
Game 5 – Thu., Apr. 23 – Manitoba 5, TORONTO 2
Game 6 – Sat., Apr. 25 – MANITOBA 4, Toronto 2

North Division Semifinals – Series “F” (best-of-7)
N2-Hamilton Bulldogs vs. N3-Grand Rapids Griffins

Game 1 – Fri., Apr. 17 – Grand Rapids 4, HAMILTON 3
Game 2 – Sat., Apr. 18 – Grand Rapids 3, HAMILTON 1
Game 3 – Mon., Apr. 20 – Hamilton 5, GRAND RAPIDS 4
Game 4 – Wed., Apr. 22 – Hamilton 4, GRAND RAPIDS 3 (OT)
Game 5 – Fri., Apr. 24 – GRAND RAPIDS 4, Hamilton 1
Game 6 – Sun., Apr. 26 – Grand Rapids 4, HAMILTON 1

West Division Semifinals – Series “G” (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. W4-Rockford IceHogs

Game 1 – Thu., Apr. 16 – MILWAUKEE 3, Rockford 1
Game 2 – Sat., Apr. 18 – MILWAUKEE 3, Rockford 1
Game 3 – Sun., Apr. 19 – Milwaukee 3, ROCKFORD 1
Game 4 – Tue., Apr. 21 – Milwaukee 4, ROCKFORD 1

West Division Semifinals – Series “H” (best-of-7)
W2-Peoria Rivermen vs. W3-Houston Aeros

Game 1 – Wed., Apr. 15 – PEORIA 6, Houston 4
Game 2 – Fri., Apr. 17 – Houston 2, PEORIA 0
Game 3 – Sat., Apr. 18 – HOUSTON 2, Peoria 1
Game 4 – Mon., Apr. 20 – Peoria 4, HOUSTON 3
Game 5 – Wed., Apr. 22 – HOUSTON 3, Peoria 2 (OT)
Game 6 – Sat., Apr. 25 – PEORIA 2, Houston 1
Game 7 – Mon., Apr. 27 – Houston 5, PEORIA 2

  
*if necessary… All times Eastern
(U) at Uniondale, N.Y.