The AHL heat phantoms devils senators sound tigers checkers wolves griffins bulldogs wolfpack bears wild monsters monarchs admirals admirals barons pirates bruins americans icehogs rampage falcons icecaps crunch stars marlies comets penguins sharks Home
Loading Scores...

2010 Calder Cup Playoffs

cc10.jpg
 
2010 Calder Cup Finals – Series “O” (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. W2-Texas Stars
Game 1 – Thu., June 3 – Texas 2, HERSHEY 1
Game 2 – Sat., June 5 – Texas 4, HERSHEY 3
Game 3 – Mon., June 7 – Hershey 6, TEXAS 3
Game 4 – Wed., June 9 – Hershey 4, TEXAS 2
Game 5 – Fri., June 11 – Hershey 2, TEXAS 1 (OT)
Game 6 – Mon., June 14 – HERSHEY 4, Texas 0

Eastern Conference Finals – Series “M” (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. A3-Manchester Monarchs

Game 1 – Wed., May 12 – HERSHEY 4, Manchester 2
Game 2 – Sat., May 15 – HERSHEY 3, Manchester 2 (OT)
Game 3 – Mon., May 17 – MANCHESTER 3, Hershey 2 (OT)
Game 4 – Tue., May 18 – MANCHESTER 1, Hershey 0
Game 5 – Thu., May 20 – Hershey 3, MANCHESTER 2 (OT)
Game 6 – Sat., May 22 – HERSHEY 3, Manchester 2 (OT)
 
Western Conference Finals – Series “N” (best-of-7)
N1-Hamilton Bulldogs vs. W2-Texas Stars
Game 1 – Fri., May 14 – HAMILTON 3, Texas 2 (OT)
Game 2 – Sun., May 16 – HAMILTON 3, Texas 1
Game 3 – Wed., May 19 – TEXAS 5, Hamilton 4 (OT)
Game 4 – Fri., May 21 – TEXAS 2, Hamilton 1 (OT)
Game 5 – Sat., May 22 – Hamilton 3, TEXAS 0
Game 6 – Mon., May 24 – Texas 3, HAMILTON 2 (OT)
Game 7 – Wed., May 26 – Texas 4, HAMILTON 2

Atlantic Division Finals – Series “I” (best-of-7)
A1-Worcester Sharks vs. A3-Manchester Monarchs

Game 1 – Sun., Apr. 25 – WORCESTER 4, Manchester 3
Game 2 – Wed., Apr. 28 – Manchester 3, WORCESTER 2 (OT)
Game 3 – Fri., Apr. 30 – MANCHESTER 5, Worcester 0
Game 4 – Sat., May 1 – Worcester 3, MANCHESTER 2
Game 5 – Wed., May 5 – Manchester 1, WORCESTER 0
Game 6 – Fri., May 7 – MANCHESTER 2, Worcester 1 (OT)

East Division Finals – Series “J” (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. E2-Albany River Rats
Game 1 – Sat., Apr. 24 – HERSHEY 4, Albany 3 (OT)
Game 2 – Sun., Apr. 25 – HERSHEY 6, Albany 3
Game 3 – Tue., Apr. 27 – Hershey 6, ALBANY 5 (OT)
Game 4 – Thu., Apr. 29 – Hershey 5, ALBANY 4 (OT)
North Division Finals – Series “K” (best-of-7)
N1-Hamilton Bulldogs vs. N3-Abbotsford Heat

Game 1 – Thu., Apr. 29 – Abbotsford 3, HAMILTON 2
Game 2 – Sun., May 2 – HAMILTON 3, Abbotsford 1
Game 3 – Tue., May 4 – Hamilton 3, ABBOTSFORD 2
Game 4 – Thu., May 6 – ABBOTSFORD 4, Hamilton 1
Game 5 – Sat., May 8 – Hamilton 5, ABBOTSFORD 2
Game 6 – Mon., May 10 – HAMILTON 4, Abbotsford 0

West Division Finals – Series
“L” (best-of-7)
W1-Chicago Wolves vs. W2-Texas Stars
Game 1 – Fri., Apr. 30 – Texas 4, CHICAGO 3 (OT)
Game 2 – Sun., May 2 – CHICAGO 4, Texas 3 (2OT)
Game 3 – Tue., May 4 – Chicago 5, TEXAS 3
Game 4 – Wed., May 5 – TEXAS 3, Chicago 2
Game 5 – Fri., May 7 – TEXAS 5, Chicago 3
Game 6 – Sun., May 9 – CHICAGO 2, Texas 0
Game 7 – Tue., May 11 – Texas 6, CHICAGO 5 (OT)

Atlantic Division Semifinals – Series “A” (best-of-7)
A1-Worcester Sharks vs. A4-Lowell Devils
Game 1 – Wed., Apr. 14 – Lowell 3, WORCESTER 2
Game 2 – Thu., Apr. 15 – WORCESTER 3, Lowell 2 (OT)
Game 3 – Sat., Apr. 17 – Worcester 3, LOWELL 2
Game 4 – Tue., Apr. 20 – Worcester 4, LOWELL 2
Game 5 – Wed., Apr. 21 – Worcester 5, LOWELL 1

Atlantic Division Semifinals – Series “B” (best-of-7)
A2-Portland Pirates vs. A3-Manchester Monarchs
Game 1 – Fri., Apr. 16 – Manchester 2, PORTLAND 1
Game 2 – Sat., Apr. 17 – Manchester 3, PORTLAND 1
Game 3 – Mon., Apr. 19 – MANCHESTER 2, Portland 1 (OT)
Game 4 – Tue., Apr. 20 – MANCHESTER 7, Portland 2

East Division Semifinals – Series “C” (best-of-7)
E1-Hershey Bears vs. A5-Bridgeport Sound Tigers

Game 1 – Wed., Apr. 14 – HERSHEY 4, Bridgeport 3 (OT)
Game 2 – Fri., Apr. 16 – HERSHEY 3, Bridgeport 2
Game 3 – Sat., Apr. 17 – Hershey 7, BRIDGEPORT 2
Game 4 – Sun., Apr. 18 – BRIDGEPORT 4, Hershey 1
Game 5 – Wed., Apr. 21 – HERSHEY 4, Bridgeport 1

East Division Semifinals – Series “D” (best-of-7)
E2-Albany River Rats vs. E3-W-B/Scranton Penguins

Game 1 – Wed., Apr. 14 – ALBANY 4, W-B/Scranton 3
Game 2 – Fri., Apr. 16 – ALBANY 3, W-B/Scranton 2
Game 3 – Sun., Apr. 18 – Albany 2, W-B/SCRANTON 1
Game 4 – Mon., Apr. 19 – Albany 5, W-B/SCRANTON 3

North Division Semifinals – Series “E” (best-of-7)
N1-Hamilton Bulldogs vs. N4-Manitoba Moose

Game 1 – Thu., Apr. 15 – HAMILTON 2, Manitoba 0
Game 2 – Sat., Apr. 17 – HAMILTON 8, Manitoba 2
Game 3 – Mon., Apr. 19 – MANITOBA 7, Hamilton 2
Game 4 – Wed., Apr. 21 – Hamilton 5, MANITOBA 4 (2OT)
Game 5 – Fri., Apr. 23 – MANITOBA 5, Hamilton 2
Game 6 – Sun., Apr. 25 – HAMILTON 3, Manitoba 2 (OT)

North Division Semifinals – Series “F” (best-of-7)
N2-Rochester Americans vs. N3-Abbotsford Heat

Game 1 – Thu., Apr. 15 – Abbotsford 3, ROCHESTER 2
Game 2 – Sat., Apr. 17 – ROCHESTER 4, Abbotsford 1
Game 3 – Mon., Apr. 19 – Rochester 8, ABBOTSFORD 4
Game 4 – Wed., Apr. 21 – Rochester 6, ABBOTSFORD 1
Game 5 – Fri., Apr. 23 – ABBOTSFORD 3, Rochester 1
Game 6 – Sun., Apr. 25 – Abbotsford 5, ROCHESTER 1
Game 7 – Tue., Apr. 27 – Abbotsford 2, ROCHESTER 0

West Division Semifinals – Series “G” (best-of-7)
W1-Chicago Wolves vs. W4-Milwaukee Admirals

Game 1 – Wed., Apr. 14 – CHICAGO 6, Milwaukee 5
Game 2 – Fri., Apr. 16 – CHICAGO 3, Milwaukee 0
Game 3 – Sat., Apr. 17 – MILWAUKEE 6, Chicago 0
Game 4 – Mon., Apr. 19 – Chicago 1, MILWAUKEE 0
Game 5 – Wed., Apr. 21 – Milwaukee 5, CHICAGO 4
Game 6 – Fri., Apr. 23 – MILWAUKEE 5, Chicago 4 (OT)
Game 7 – Mon., Apr. 26 – CHICAGO 2, Milwaukee 1

West Division Semifinals – Series “H” (best-of-7)
W2-Texas Stars vs. W3-Rockford IceHogs
Game 1 – Fri., Apr. 16 – TEXAS 2, Rockford 1
Game 2 – Sat., Apr. 17 – TEXAS 3, Rockford 1
Game 3 – Wed., Apr. 21 – Texas 6, ROCKFORD 1
Game 4 – Fri., Apr. 23 – Texas 4, ROCKFORD 2
   
*if necessary... All times Eastern