Loading Scoreboard...

2016 Playoffs

2016 Calder Cup Playoffs

2016 Calder Cup Playoffs
 
2016 Calder Cup Finals – Series “O” (best-of-7)
A1-Hershey Bears vs. C2-Lake Erie Monsters
Game 1 – Wed., June 1 – Lake Erie 4, HERSHEY 1 | Recap | Highlights
Game 2 – Fri., June 3 – Lake Erie 5, HERSHEY 3 | RecapHighlights
Game 3 – Mon., June 6 – LAKE ERIE 3, Hershey 2 (OT) | Recap | Highlights
Game 4 – Sat., June 11 – LAKE ERIE 1, Hershey 0 (OT) | Recap | Highlights

Eastern Conference Finals – Series “M” (best-of-7)
N1-Toronto Marlies vs. A1-Hershey Bears
Game 1 – Fri., May 20 – HERSHEY 3, Toronto 1
Game 2 – Sat., May 21 – HERSHEY 3, Toronto 2 (OT)
Game 3 – Wed., May 25 – Hershey 8, TORONTO 2
Game 4 – Fri., May 27 – TORONTO 5, Hershey 0
Game 5 – Sun., May 29 – Hershey 3, TORONTO 2
Western Conference Finals – Series “N” (best-of-7)
P1-Ontario Reign vs. C2-Lake Erie Monsters
Game 1 – Sat., May 21 – Lake Erie 4, ONTARIO 3
Game 2 – Sun., May 22 – Lake Erie 3, ONTARIO 2
Game 3 – Tue., May 24 – LAKE ERIE 4, Ontario 0
Game 4 – Thu., May 26 – LAKE ERIE 2, Ontario 1 (2OT)

Atlantic Division Finals – Series “I” (best-of-7) 
A1-Hershey Bears vs. A3-Wilkes-Barre/Scranton Penguins 

Game 1 – Wed., May 4 – W-B/Scranton 4, HERSHEY 0
Game 2 – Fri., May 6 – HERSHEY 2, W-B/Scranton 0
Game 3 – Sat., May 7 – Hershey 5, W-B/SCRANTON 2
Game 4 – Mon., May 9 – W-B/SCRANTON 2, Hershey 1 (OT)
Game 5 – Wed., May 11 – HERSHEY 5, W-B/Scranton 3
Game 6 – Fri., May 13 – W-B/SCRANTON 6, Hershey 2
Game 7 – Sun., May 15 – HERSHEY 3, W-B/Scranton 2 (OT)

North Division Finals – Series “J” (best-of-7)
N1-Toronto Marlies vs. N2-Albany Devils
Game 1 – Wed., May 4 – Albany 2, TORONTO 1
Game 2 – Fri., May 6 – TORONTO 5, Albany 3
Game 3 – Sun., May 8 – ALBANY 3, Toronto 2 (OT)
Game 4 – Tue., May 10 – Toronto 7, ALBANY 2
Game 5 – Thu., May 12 – Toronto 5, ALBANY 1
Game 6 – Sat., May 14 – Albany 4, TORONTO 1
Game 7 – Mon., May 16 – TORONTO 4, Albany 3

Central Division Finals – Series “K” (best-of-7)
C2-Lake Erie Monsters vs. C4-Grand Rapids Griffins

Game 1 – Thu., May 5 – LAKE ERIE 3, Grand Rapids 2 (OT)
Game 2 – Sat., May 7 – LAKE ERIE 4, Grand Rapids 3
Game 3 – Sun., May 8 – Lake Erie 2, GRAND RAPIDS 1
Game 4 – Tue., May 10 – GRAND RAPIDS 5, Lake Erie 4
Game 5 – Sat., May 14 – Grand Rapids 6, LAKE ERIE 1
Game 6 – Mon., May 16 – Lake Erie 4, GRAND RAPIDS 3 (OT)

Pacific Division Finals – Series “L” (best-of-7)
P1-Ontario Reign vs. P2-San Diego Gulls
Game 1 – Thu., May 5 – ONTARIO 5, San Diego 3
Game 2 – Sat., May 7 – Ontario 2, SAN DIEGO 1 (OT)
Game 3 – Sun., May 8 – San Diego 3, ONTARIO 0
Game 4 – Fri., May 13 – Ontario 4, SAN DIEGO 3 (OT)
Game 5 – Sat., May 14 – ONTARIO 2, San Diego 1  


Atlantic Division Semifinals – Series “A” (best-of-5)
A1-Hershey Bears vs. A4-Portland Pirates
Game 1 – Fri., Apr. 22 – PORTLAND 6, Hershey 4 
Game 2 – Sat., Apr. 23 – Hershey 3, PORTLAND 1
Game 3 – Thu., Apr. 28 – Portland 2, HERSHEY 1 (3OT) 
Game 4 – Sat., Apr. 30 – HERSHEY 2, Portland 0 
Game 5 – Sun., May 1 – HERSHEY 2, Portland 1 

Atlantic Division Semifinals – Series “B” (best-of-5)
A2-Providence Bruins vs. A3-Wilkes-Barre/Scranton Penguins
Game 1 – Wed., Apr. 20 – W-B/SCRANTON 3, Providence 2 (OT) 
Game 2 – Thu., Apr. 21 – W-B/SCRANTON 4, Providence 3 (OT) 
Game 3 – Sat., Apr. 23 – W-B/Scranton 5, PROVIDENCE 4 (2OT)

North Division Semifinals – Series “C” (best-of-5)
N1-Toronto Marlies vs. A5-Bridgeport Sound Tigers 
Game 1 – Sat., Apr. 23 – Toronto 4, BRIDGEPORT 1
Game 2 – Sun., Apr. 24 – Toronto 3, BRIDGEPORT 0 
Game 3 – Thu., Apr. 28 – TORONTO 6, Bridgeport 4 

North Division Semifinals – Series “D” (best-of-5)
N2-Albany Devils vs. N3-Utica Comets
Game 1 – Fri., Apr. 22 – ALBANY 3, Utica 2 
Game 2 – Sat., Apr. 23 – ALBANY 5, Utica 1
Game 3 – Tue., Apr. 26 – UTICA 2, Albany 1 (OT) 
Game 4 – Thu., Apr. 28 – Albany 6, UTICA 3

Central Division Semifinals – Series “E” (best-of-5)
C1-Milwaukee Admirals vs. C4-Grand Rapids Griffins
Game 1 – Fri., Apr. 22 – Grand Rapids 3, MILWAUKEE 1
Game 2 – Sat., Apr. 23 – Grand Rapids 2, MILWAUKEE 1
Game 3 – Tue., Apr. 26 – GRAND RAPIDS 4, Milwaukee 1

Central Division Semifinals – Series “F” (best-of-5)
C2-Lake Erie Monsters vs. C3-Rockford IceHogs
Game 1 – Wed., Apr. 20 – Lake Erie 5, ROCKFORD 2
Game 2 – Thu., Apr. 21 – Lake Erie 5, ROCKFORD 1
Game 3 – Sat., Apr. 23 – LAKE ERIE 5, Rockford 3

Pacific Division Semifinals – Series “G” (best-of-5) 
P1-Ontario Reign vs. P4-San Jose Barracuda
Game 1 – Fri., Apr. 22 – Ontario 2, SAN JOSE 1
Game 2 – Sat., Apr. 23 – SAN JOSE 3, Ontario 2
Game 3 – Thu., Apr. 28 – ONTARIO 3, San Jose 1
Game 4 – Fri., Apr. 29 – ONTARIO 4, San Jose 1

Pacific Division Semifinals – Series “H” (best-of-5) 
P2-San Diego Gulls vs. P3-Texas Stars 
Game 1 – Thu., Apr. 21 – San Diego 3, TEXAS 1
Game 2 – Sat., Apr. 23 – TEXAS 5, San Diego 1
Game 3 – Thu., Apr. 28 – SAN DIEGO 6, Texas 1
Game 4 – Fri., Apr. 29 – SAN DIEGO 6, Texas 2

  
*if necessary… All times Eastern
 

 

    201520142013201220112010
2009200820072006200520042003200220012000
1999199819971996199519941993199219911990
1989198819871986198519841983198219811980
1979197819771976197519741973197219711970
1969196819671966196519641963196219611960
1959195819571956195519541953195219511950
1949194819471946194519441943194219411940
193919381937