Loading Scoreboard...

Calder Cup 2004 Playoff Schedule

Calder Cup 2004 Final

Calder Cup Final — Series O (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. E3-Wilkes-Barre/Scranton Penguins
Game 1 – Tue., June 1 – Milwaukee 2, Wilkes-Barre 1 (OT)
Game 2 – Wed., June 2 – Milwaukee 8, Wilkes-Barre 4
Game 3 – Fri., June 4 – Milwaukee 2, Wilkes-Barre 1 (OT)
Game 4 – Sun., June 6 – Milwaukee 7, Wilkes-Barre 2


Conference Finals

Eastern Conference — Series M (best-of-7)
A1-Hartford Wolf Pack vs. E3-Wilkes-Barre/Scranton Penguins
Game 1 – Tue., May 18 – Wilkes-Barre 3, Hartford 1
Game 2 – Thu., May 20 – Hartford 3, Wilkes-Barre 2 (OT)
Game 3 – Sat., May 22 – Hartford 3, Wilkes-Barre 2
Game 4 – Sun., May 23 – Wilkes-Barre 5, Hartford 4
Game 5 – Tue., May 25 – Wilkes-Barre 4, Hartford 3 (OT)
Game 6 – Fri., May 28 – Hartford 4, Wilkes-Barre 1
Game 7 – Sat., May 29 – Wilkes-Barre 2, Hartford 1 (OT)

Western Conference — Series N (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. N3-Rochester Americans
Game 1 – Tue., May 18 – Milwaukee 2, Rochester 1
Game 2 – Thu., May 20 – Rochester 4, Milwaukee 1
Game 3 – Sat., May 22 – Milwaukee 2, Rochester 1 (OT) (HSBC)
Game 4 – Sun., May 23 – Milwaukee 3, Rochester 2 (HSBC)
Game 5 – Wed., May 26 – Milwaukee 4, Rochester 1


Division Finals

Atlantic Division — Series I (best-of-7)
A1-Hartford Wolf Pack vs. A3-Worcester IceCats
Game 1 – Fri., Apr. 30 – Hartford 3, Worcester 1
Game 2 – Sat., May 1 – Hartford 3, Worcester 0
Game 3 – Sun., May 2 – Hartford 4, Worcester 3 (OT)
Game 4 – Wed., May 5 – Hartford 4, Worcester 3 (3OT)

East Division — Series J (best-of-7)
E1-Philadelphia Phantoms vs. E3-Wilkes-Barre/Scranton Penguins
Game 1 – Wed., May 5 – Wilkes-Barre 5, Philadelphia 4 (WC)
Game 2 – Fri., May 7 – Philadelphia 3, Wilkes-Barre 2 (OT) (WC)
Game 3 – Sat., May 8 – Wilkes-Barre 3, Philadelphia 0
Game 4 – Mon., May 10 – Wilkes-Barre 2, Philadelphia 0
Game 5 – Wed., May 12 – Philadelphia 4, Wilkes-Barre 2 (WC)
Game 6 – Fri., May 14 – Wilkes-Barre 3, Philadelphia 1

North Division — Series K (best-of-7)
N1-Hamilton Bulldogs vs. N3-Rochester Americans
Game 1 – Wed., May 5 – Rochester 2, Hamilton 0
Game 2 – Thu., May 6 – Rochester 4, Hamilton 1
Game 3 – Sat., May 8 – Rochester 5, Hamilton 1
Game 4 – Sun., May 9 – Rochester 3, Hamilton 1

West Division — Series L (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. W3-Chicago Wolves
Game 1 – Wed., May 5 – Milwaukee 2, Chicago 1 (2OT)
Game 2 – Fri., May 7 – Milwaukee 5, Chicago 3
Game 3 – Sat., May 8 – Chicago 3, Milwaukee 1
Game 4 – Mon., May 10 – Milwaukee 5, Chicago 2
Game 5 – Wed., May 12 – Chicago 2, Milwaukee 1
Game 6 – Fri., May 14 – Milwaukee 4, Chicago 3 (2OT)


Division Semifinals

Atlantic Division — Series A (best-of-7)
A1-Hartford Wolf Pack vs. A5-Portland Pirates
Game 1 – Tue., Apr. 20 – Portland 3, Hartford 1
Game 2 – Wed., Apr. 21 – Hartford 1, Portland 0
Game 3 – Fri., Apr. 23 – Hartford 2, Portland 1 (2OT)
Game 4 – Sun., Apr. 25 – Hartford 5, Portland 3
Game 5 – Wed., Apr. 28 – Hartford 4, Portland 0

Atlantic Division — Series B (best-of-7)
A2-Manchester Monarchs vs. A3-Worcester IceCats
Game 1 – Thu., Apr. 15 – Worcester 2, Manchester 1
Game 2 – Sat., Apr. 17 – Worcester 3, Manchester 2 (OT)
Game 3 – Sun., Apr. 18 – Manchester 2, Worcester 0
Game 4 – Tue., Apr. 20 – Manchester 6, Worcester 0
Game 5 – Thu., Apr. 22 – Worcester 3, Manchester 2 (3OT)
Game 6 – Sat., Apr. 24 – Worcester 6, Manchester 1

East Division — Series C (best-of-7)
E1-Philadelphia Phantoms vs. E5-Norfolk Admirals
Game 1 – Wed., Apr. 21 – Philadelphia 2, Norfolk 1 (WC)
Game 2 – Fri., Apr. 23 – Norfolk 2, Philadelphia 1 (OT) (WC)
Game 3 – Tue., Apr. 27 – Philadelphia 3, Norfolk 1
Game 4 – Wed., Apr. 28 – Philadelphia 2, Norfolk 1 (3OT)
Game 5 – Fri., Apr. 30 – Norfolk 2, Philadelphia 1
Game 6 – Sat., May 1 – Philadelphia 3, Norfolk 2 (WC)

East Division — Series D (best-of-7)
E2-Bridgeport Sound Tigers vs. E3-Wilkes-Barre/Scranton Penguins
Game 1 – Thu., Apr. 15 – Bridgeport 5, Wilkes-Barre 4 (OT)
Game 2 – Sat., Apr. 17 – Bridgeport 5, Wilkes-Barre 4 (OT)
Game 3 – Sun., Apr. 18 – Wilkes-Barre 3, Bridgeport 2 (OT)
Game 4 – Tue., Apr. 20 – Bridgeport 4, Wilkes-Barre 2
Game 5 – Thu., Apr. 22 – Wilkes-Barre 2, Bridgeport 1 (OT)
Game 6 – Fri., Apr. 23 – Wilkes-Barre 5, Bridgeport 0
Game 7 – Sun., Apr. 25 – Wilkes-Barre 3, Bridgeport 2 (OT)

North Division — Series E (best-of-7)
N1-Hamilton Bulldogs vs. N4-Cleveland Barons
Game 1 – Tue., Apr. 20 – Hamilton 4, Cleveland 0
Game 2 – Sun., Apr. 25 – Cleveland 4, Hamilton 3 (OT)
Game 3 – Tue., Apr. 27 – Hamilton 5, Cleveland 3
Game 4 – Thu., Apr. 29 – Hamilton 4, Cleveland 3
Game 5 – Fri., Apr. 30 – Cleveland 4, Hamilton 1
Game 6 – Sun., May 2 – Hamilton 3, Cleveland 1

North Division — Series F (best-of-7)
N2-Syracuse Crunch vs. N3-Rochester Americans
Game 1 – Fri., Apr. 16 – Syracuse 3, Rochester 2
Game 2 – Sat., Apr. 17 – Rochester 6, Syracuse 0
Game 3 – Wed., Apr. 21 – Syracuse 3, Rochester 2
Game 4 – Fri., Apr. 23 – Syracuse 3, Rochester 2
Game 5 – Sun., Apr. 25 – Rochester 6, Syracuse 0
Game 6 – Wed., Apr. 28 – Rochester 7, Syracuse 5
Game 7 – Sat., May 1 – Rochester 4, Syracuse 3 (OT)

West Division — Series G (best-of-7)
W1-Milwaukee Admirals vs. W5-Cincinnati Mighty Ducks
Game 1 – Wed., Apr. 21 – Cincinnati 5, Milwaukee 4 (OT)
Game 2 – Fri., Apr. 23 – Milwaukee 6, Cincinnati 0
Game 3 – Sat., Apr. 24 – Cincinnati 1, Milwaukee 0
Game 4 – Mon., Apr. 26 – Milwaukee 4, Cincinnati 3 (OT)
Game 5 – Wed., Apr. 28 – Cincinnati 3, Milwaukee 1
Game 6 – Fri., Apr. 30 – Milwaukee 6, Cincinnati 3
Game 7 – Sat., May 1 – Milwaukee 5, Cincinnati 1

West Division — Series H (best-of-7)
W2-Grand Rapids Griffins vs. W3-Chicago Wolves
Game 1 – Fri., Apr. 16 – Chicago 4, Grand Rapids 3 (OT)
Game 2 – Sun., Apr. 18 – Chicago 1, Grand Rapids 0
Game 3 – Wed., Apr. 21 – Chicago 4, Grand Rapids 1
Game 4 – Fri., Apr. 23 – Chicago 8, Grand Rapids 2


Qualifying Series

Atlantic Division — Series Q1 (best-of-3)
A4-Providence Bruins vs. A5-Portland Pirates
Game 1 – Thu., Apr. 15 – Portland 7, Providence 1
Game 2 – Fri., Apr. 16 – Portland 6, Providence 2

East Division — Series Q2 (best-of-3)
E4-Binghamton Senators vs. E5-Norfolk Admirals
Game 1 – Wed., Apr. 14 – Norfolk 3, Binghamton 0
Game 2 – Fri., Apr. 16 – Norfolk 3, Binghamton 0

North Division — Series Q3 (best-of-3)
N4-Cleveland Barons vs. N5-Toronto Roadrunners
Game 1 – Thu., Apr. 15 – Toronto 3, Cleveland 1 (IL)
Game 2 – Sat., Apr. 17 – Cleveland 2, Toronto 1 (2OT) (IL)
Game 3 – Sun., Apr. 18 – Cleveland 6, Toronto 3 (IL)

West Division — Series Q4 (best-of-3)
W4-Houston Aeros vs. W5-Cincinnati Mighty Ducks
Game 1 – Thu., Apr. 15 – Cincinnati 3, Houston 1
Game 2 – Sat., Apr. 17 – Cincinnati 6, Houston 3

*if necessary… All times Eastern
(HSBC) at HSBC Arena – Buffalo
(WC) at Wachovia Center – Philadelphia
(IL) at Ice Land USA – Strongsville, Ohio